1 sierpnia społeczność UW uczciła 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Cieszymy się, że pamięć o Powstaniu i o tych, którzy walczyli, nie zamiera. Dziękuję Uniwersytetowi Warszawskiemu, który wspiera nas od dziesięcioleci – powiedział prof. Jerzy Gaździcki, prezes Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK.

79 lat temu, w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, VIII Zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście podjęło próbę odbicia Uniwersytetu Warszawskiego z rąk okupacyjnych wojsk niemieckich. 5 sierpnia zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Kolejne próby przejęcia terenu Uniwersytetu zostały przeprowadzone 23 sierpnia i 2 września.

 

Każdego roku Uniwersytet Warszawski wraz ze Środowiskiem Grupy Bojowej „Krybar” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej organizuje obchody rocznicowe na Kampusie Głównym przy tablicy upamiętniającej bohaterów tamtych wydarzeń.

 

– Spotykamy się w tym miejscu w 79. rocznicę wydarzenia heroicznego, ale także tragicznego. Pamięć o Powstaniu Warszawskim i o wszystkich bohaterach, którzy zerwali się do czynu zbrojnego w imię dobra wspólnego i Ojczyzny, prowadziła kolejne pokolenia Polaków aż do niepodległości, którą udało się wywalczyć wiele lat później. Oprócz wymiaru politycznego to wspomnienie ma jeszcze tragiczny wymiar indywidualny. Tablica, przy której się spotykamy, upamiętnia konkretnych, młodych ludzi, pełnych wiary i nadziei. W imieniu całej społeczności Uniwersytetu Warszawskiego obiecujemy przekazywać ich spuściznę kolejnym pokoleniom – powiedział prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowiska żołnierzy AK z Grupy Bojowej „Krybar”: Włodzimierz Maczunder ps. „Chomik” z obstawy dowódcy Grupy Bojowej „Krybar” oraz prof. Jerzy Gaździcki ps. „Gołąb”, prezes Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar”.

 

– Podczas Powstania liczba żołnierzy AK sięgała dwóch tysięcy. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia zbieraliśmy się w gronie kilkuset osób. Obecnie w środowisku jest mniej niż dziesięć osób. Aktywne pozostają za to nasze rodziny: synowie, córki, a także wnuki. Dlatego cieszymy się, że pamięć o Powstaniu i o tych, którzy walczyli, nie zamiera – powiedział prof. Jerzy Gaździcki, prezes Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK.

 

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” Chór Akademicki UW wykonał pieśni powstańcze: Marsz Mokotowa, Pałacyk Michla i Warszawskie dzieci.

Film Grupa powstał z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. Opowiada o Grupie Bojowej AK „Krybar”, która wzięła w udział w walkach o Uniwersytet.