Rozpoczęła się rekrutacja na kursy Uniwersytetu Otwartego. Zajęcia prowadzą wykładowcy z UW, a na jednej sali spotkać się mogą licealiści i seniorzy.

 

Z zajęć Uniwersytetu Otwartego skorzystać może każdy, kto skończył 16 lat. Do wyboru są kursy z sześciu dziedzin: języki i narody; kultura i sztuka; człowiek i społeczeństwo; biznes, gospodarka i prawo; człowiek i środowisko; nauka i technika.

Zapisać można się przez internet lub bezpośrednio w biurze UO. Wystarczy założyć konto słuchacza, a następnie wybrać z listy odpowiedni kurs. Cena za 30 godzin dydaktycznych wynosi od 200 do 290 zł.

 

Czas wolny na Uniwersytecie

 

Tym razem do wyboru jest około 250 kursów, w tym aż 80 nowości. Można będzie obudzić w sobie pomysłowość, ucząc się improwizacji teatralnej. Na kursie matematycznym dowiedzieć się, czy oddychamy tymi samymi cząsteczkami powietrza co Elvis Presley oraz czym różni się nieskończoność większa od nieskończoności mniejszej? A po 30 godzinach z matematyką po prostu ją pokochać.

 

Dzięki zajęciom „Uniwersytet Warszawski wczoraj i dzisiaj” można będzie poznać 200-letnią historię uczelni, zwiedzić najważniejsze uniwersyteckie gmachy i przyjrzeć się z bliska ich zabytkowym dekoracjom.

 

Jest też wcale nienudny kurs o nudzie, czyli czasie bez właściwości. Uczestnicy porozmawiają o antropologii nudy, teologii nudy, filozofii nudy, a nawet pedagogice nudy.

 

Niektóre kursy UW mogą podnosić kwalifikacje zawodowe, inne są po prostu dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu również w sposób aktywny. Zagrywek szybujących lub tych z wyskoku, ataków ze skrzydeł albo stawiania bloków nauczy zawodowy siatkarz, były olimpijczyk Edward Skorek.

 

Skecz na lektoracie

 

Wykładowcy z UW zajęcia językowe prowadzą często w nieszablonowy sposób. Najwięcej propozycji w ofercie UO jest dla tych, którzy chcą podszkolić angielski. Można się go nauczyć z Monty Pythonem, oglądając skecze o polityce, przesądach, uprzedzeniach, przemówieniach albo błędach językowych. Wszystko okraszone odpowiednią dawką brytyjskiego humoru.

 

Przygotowano również kurs dla osób, które lubią popularnonaukowe ciekawostki: od prehistorii do podróży kosmicznych. W ofercie znalazła się też bardziej specjalistyczna propozycja – kurs dla księgowych, po którym uczestnicy będą potrafić efektywnie używać terminologii finansowej w języku angielskim.

 

Są też zajęcia z innych języków. Na kursach UO można nauczyć się mówić m.in. po arabsku, chińsku, gruzińsku, fińsku, czesku albo szwedzku.