Dwie uniwersyteckie płyty z gatunku muzyki poważnej, zostały nominowane do nagrody „Fryderyk 2019” w kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” oraz „Album Roku Muzyka Kameralna”.

Nominację w kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” otrzymał Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovich za płytę „Całonocne czuwanie, op. 37 – Siergiej Rachmaninow”. Oprócz zespołu akademickiego w nagraniu płyty udział wzięli także soliści – Jadwiga Rappé oraz Mateusz Markuszewski. Dzieło Siergieja Rachmaninowa należy do kanonu muzyki sakralnej i uważane jest za jedno z najtrudniejszych wokalnie.

Z kolei w kategorii „Album Roku Muzyka Kameralna” o nagrodę powalczy kwartet smyczkowy Apollon Musagète Quartett, który nagrał płytę „Palester & Szymanowski: Kwartety smyczkowe”, będącą efektem współpracy Universal Music Poland oraz Fundacji UW z Gabinetem Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Muzyka poważna to jedna z trzech kategorii konkursowych. Nagrody zostaną także wręczone twórcom muzyki rozrywkowej oraz jazzowej. Organizatorem wydarzenia jest Związek Producentów Audio Video (ZPAV). To już 25. edycja nagród, po raz pierwszy przyznano je w 1995 roku. Nominowanych oraz laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, w skład której wchodzą przedstawiciele środowiska muzycznego – m.in. muzycy, autorzy, kompozytorzy, producenci i dziennikarze.

Gala wręczenia nagród w kategorii muzyki poważnej odbędzie się 12 marca. Pełna lista nominowanych artystów znajduje się na stronie festiwalu.

Nominowani

Kategoria Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa:

„Całonocne czuwanie, op. 37 – Siergiej Rachmaninow”, Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich

Kompozytor: Siergiej Rachmaninow

Wykonawcy: Jadwiga Rappé, Mateusz Markuszewski, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich

Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska, Ewa Guziołek-Tubelewicz

Wydawca: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski

Kategoria Album Roku Muzyka Kameralna:

„Palester & Szymanowski: Kwartety smyczkowe”, Apollon Musagète Quartett

Kompozytor: Roman Palester, Karol Szymanowski