W nocy z 18 na 19 maja warszawskie muzea i inne instytucje kultury po raz kolejny udostępnią swoje zbiory na nocne zwiedzanie. Wystawom będą towarzyszyły liczne imprezy. Propozycje na tę noc przygotowały również jednostki Uniwersytetu Warszawskiego. A wszystko to w ramach 16. Nocy Muzeów w Warszawie.

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Bibliotece Uniwersyteckiej będą podróże. Biblioteka przygotowała program, który obejmuje pokazy trudno dostępnych na co dzień zbiorów specjalnych, warsztaty, wystawy, grę terenową. Miłośnicy herbaty będą mogli wziąć udział w spotkaniu herbacianym w japońskim stylu (na 5 spotkań obowiązują zapisy od godziny 19.00 w dniu i miejscu imprezy) oraz obejrzeć wystawę „Herbata z cynamonem – Historia szlaków herbacianych i przypraw korzennych opowiedziana mapami, ilustracjami i książkami XVI-XIX w”. Przewidziano też warsztaty origami. Gmach BUW pozostanie otwarty dla zwiedzających w godzinach 19.00-1.00.

W Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, zabytkowej siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, będzie można zapoznać się z działalnością XIX-wiecznych polskich zoologów i tworzonymi przez nich kolekcjami zoologicznymi, a także obejrzeć wystawę stałą. Muzeum, podobnie jak biblioteka, zaprasza w godzinach 19.00-1.00

Ogród Botaniczny UW organizuje performance „Przekwit”, którego celem jest uwrażliwienie na aktualne problemy ekologiczne. Wizualno-dźwiękowe wydarzenie odbędzie się przy al. Ujazdowskich w godzinach 21.00-0.00.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez BUW i Muzeum Warszawy jako wolontariusze, mogą przesłać swoje zgłoszenia do 14 maja do godz. 12.30.

Z okazji Nocy Muzeów miasto Warszawa zaplanowało uruchomienie specjalnych linii komunikacji miejskiej, które ułatwią dojazd do miejsc wydarzeń organizowanych przez UW. Szczegółowe informacje na stronie Urzędu Miasta.