19 listopada Uniwersytet Warszawski świętuje 199. rocznicę powstania.

Przechodząc dziś przez uniwersytecki kampus główny, warto spojrzeć na umieszczony na froncie budynku dawnej biblioteki licznik, który odmierza dni do dwusetnych urodzin uczelni. Pozostało ich dokładnie 365, ale już w październiku na UW zainaugurowano rok jubileuszowy i rozpoczęto świętowanie.

 

Dokładnie za rok zakończy je Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. W programie odbędzie się premierowe wykonanie utworu Pawła Szymańskiego, skomponowanego specjalnie na dwusetlecie UW oraz występ laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2015 roku.

 

Najwięcej jubileuszowych wydarzeń odbędzie się w maju i czerwcu 2016 roku. Na 13 maja zaplanowano widowisko multimedialne w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Przy użyciu nowych technologii zostaną pokazane osiągnięcia naukowe pracowników UW. Widowisko zapowiadać będą instalacje o tematyce badawczej rozmieszczone w różnych punktach Warszawy.

 

13 i 14 maja odbędzie się Światowy Zjazd Absolwentów UW. W programie m.in. koncert Absolwenci Absolwentom i występy artystów absolwentów w Parku Sowińskiego.

 

11 czerwca na jeden dzień teren kampusu głównego oraz część Krakowskiego Przedmieścia przeniosą się w czasie o dwa stulecia. W programie „Uniwersyteckiego Wehikułu Czasu” będą historyczne gry i zabawy, deklamacje w salonie literackim, tajne spotkanie członków organizacji niepodległościowej czy pokaz mody z XIX wieku i degustacja dawnych potraw.

 

Więcej o historii Uniwersytetu Warszawskiego.