Wybierając studia na UW, studenci mogą uczyć się od najlepszych specjalistów w kraju. Przedstawiamy nauczycieli akademickich prowadzących badania naukowe. Pierwszym z nich jest dr Monika Kresa.

Pani doktor pracuje w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologii na Wydziale Polonistyki. Uczy studentów zagadnień związanych z gwarami Mazowsza i Podlasia, antroponimią historyczną, onomastyką literacką i filmową oraz gramatyką historyczną. Prowadzi blog „Filmowe gadanie” o stylizacji gwarowej w polskim filmie i serialu.

 

Z dr Moniką Kresą będą mogli spotkać się na zajęciach studenci filologii polskiej. – Włączam studentów w działania naukowe i popularyzatorskie: współtworzą oni „Słownik języka studentów UW”, biorą udział w projekcie „Dialog pokoleń”, który ma pomóc ocalić od zapomnienia język i tradycje najstarszych mieszkańców wsi, na zaliczenie zajęć prowadzą blogi językoznawcze, organizują konferencje naukowe, dające możliwość prezentacji badań językoznawczych najmłodszym przedstawicielom polskiej nauki. W niedalekiej przyszłości zamierzamy także – w zespole złożonym z pracowników ZHJPiD i studentów – stworzyć pierwszy dydaktyczny internetowy słownik etymologiczny języka polskiego – opowiada dr Monika Kresa.

 

– Dziś studenci różnych kierunków na Wydziale Polonistyki mają z jednej strony możliwość czerpania wiedzy i doświadczenia od największych autorytetów, z drugiej zaś współpracy z młodymi, dynamicznymi i pomysłowymi wykładowcami. Wszyscy oni udowadniają, że kształcenie polonistyczne uczy przede wszystkim twórczego myślenia i współpracy z ludźmi, dzięki czemu otwiera możliwości pracy nie tylko w szkole, lecz także w mediach, instytucjach kultury, redakcjach, agencjach reklamowych, szkołach dla obcokrajowców czy zespołach tłumaczeniowych – mówi dr Monika Kresa.

Filologia polska, na której wykłada dr Monika Kresa, jest jednym z wielu uniwersyteckich kierunków związanych z językiem. Kandydaci mogą wybierać spośród programów filologicznych i lingwistycznych, jak germanistyka, filologia angielska, romańska, włoska, rosyjska czy ugrofińska, a także lingwistyka stosowana z różnymi językami głównymi. Od lat popularne są także kierunki dające kandydatom możliwość poznania języków orientalnych, w tym koreanistyka, japonistyka, sinologia czy arabistyka. Na Uniwersytecie prowadzone są też m.in. studia filologiczno-kulturoznawcze, kognitywistka z elementami językoznawstwa oraz studia zawodowe dla nauczycieli języków obcych. Pełny katalog kierunków dostępny jest na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów.W tegorocznym cyklu rekrutacyjnym przedstawimy kilkunastu nauczycieli akademickich UW. Przez prawie 3 miesiące, co tydzień będziemy pisać o ich wykładach i badaniach. Także takich, w które angażują się studenci.