– Szukałam studiów, które dadzą mi możliwość późniejszej pracy w różnych krajach na całym świecie. Teraz jestem ambasadorką mojego kraju w Polsce i ambasadorem Uniwersytetu Warszawskiego w Tanzanii – mówi Karen Nyakato Kyabega, najlepsza studentka zagraniczna w Polsce.

W XII edycji konkursu INTERSTUDENT w kategorii studiów licencjackich zwyciężyła Karen Nyakato Kyabega z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Laureaci konkursu INTERSTUDENT wyłaniani są w trzech kategoriach: studia licencjackie, studia magisterskie i studia doktoranckie. Wygrywają osoby, które jako zagraniczni „liderzy uczelni” wykazują aktywność w swoim środowisku akademickim, swoją postawą inspirują kolegów do działania i mają wkład w aktywizację wspólnot obywatelskich w otoczeniu lokalnym: kulturalną, społeczną, ekologiczną, sportową, a oprócz tego osiągają dobre wyniki w nauce.

Otwartość, empatia, wsparcie i dialog

W tym roku nagrodę w kategorii studiów licencjackich otrzymała Karen Nyakato Kyabega, studentka trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku stosunki międzynarodowe (Undergraduate Programme in International Relations) Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, która pochodzi z Tanzanii.

Jury doceniło zaangażowanie i aktywność Karen w społeczności akademickiej UW, wolontariat w warsztatach z komunikacji międzykulturowej, jak również reprezentowanie społeczności studenckiej uczelni w wielu międzynarodowych organizacjach wielokulturowych, np. International Students’ Union, Model United Nations czy St Paul’s English Speaking Catholic Parish of Warsaw.

– Dzięki swojemu zaangażowaniu Karen realizuje takie wartości jak otwartość, empatia, wspieranie różnorodności i dialog ponad różnicami. Studenci i studentki działający w tych obszarach zasługują na wyróżnienie zwłaszcza w obecnych czasach silnej polaryzacji poglądów oraz w kontekście pandemii, która pokazała jak ważna jest wzajemna pomoc i odpowiedzialne, zaangażowane postawy – mówi Katarzyna Kucharska z Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW, która zgłosiła Karen do konkursu.

– Dzięki zaangażowaniu w projekty społeczne i wielokulturowe, mogę budować „polską” część swojej tożsamości. Aktywności, w których biorę udział, pozwalają mi zakorzenić się w Polsce i poczuć jak w domu – mówi laureatka Konkursu. – Na UW działa Welcome Point czy Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu. Wolontariat daje możliwość skonfrontowania się z inną kulturą, poznania nowych osób i nabycie poczucia przynależności do miejsca. Każdemu zagranicznemu studentowi radzę skierować swoje pierwsze kroki w te dwa miejsca – dodaje laureatka.

Najlepsi studenci zagraniczni na UW

W obecnej edycji konkursu INTERSTUDENT zwycięzcami w kategorii studiów magisterskich i doktoranckich są odpowiednio: Maksym Shcherbyuk z Ukrainy (absolwent Uniwersytetu Śląskiego) oraz Peliyagodage Chathura Dineth Perera ze Sri Lanki (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

Wśród laureatów konkursu INTERSTUDENT znajdowali się już wcześniej studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. W 2017 roku w kategorii studiów doktoranckich pierwsze miejsce zajęła Anastasiya Niakrasava z Instytutu Muzykologii UW, która pochodzi z Białorusi, a najlepszym studentem studiów magisterskich został Seyed Mohammadreza Sadr z Iranu studiujący na Wydziale Psychologii UW.