Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum UW otrzymały Nagrodę Główną w konkursie ACADEMIA 2024 za publikację Godło Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieje symbolu na pieczęciach uczelni ze zbiorów Muzeum UW autorstwa dr Krzysztofa Mordyńskiego. Zwycięzcę konkursu ogłoszono podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W tym samym konkursie wręczona została też Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Publikacja Godło Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieje symbolu na pieczęciach uczelni ze zbiorów Muzeum UW została wydana wspólnie przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum UW. Książka przybliża historię i symbolikę godła uczelni oraz pieczęci uniwersyteckich. Zawiera też opracowanie systemu sfragistycznego Uniwersytetu oraz przedstawia katalog tłoków pieczętnych przechowywanych w Muzeum UW. – Ta książka jest dowodem, że coś, co jest niszowe, można zaprezentować w atrakcyjny sposób i dostać za to nagrodę – powiedział prof. Hubert Kowalski, dyrektor Muzeum UW, podczas wręczenia nagród.

Nagroda rektora UW

W konkursie przyznano również Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. W tym roku otrzymał ją Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za publikację Warszawski teatr 1918. Silva rerum autorstwa Tomasza Mościckiego. – To przywilej i zaszczyt wręczyć w imieniu Jego Magnificencji nagrodę i wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego za najlepszą publikację w zakresie nauk społecznych i humanistycznych – powiedziała prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, która wręczyła nagrodę w imieniu rektora UW, prof. Alojzego Z. Nowaka.

W tym roku nagrody ACADEMIA zostały przyznane po raz siedemnasty. Do tegorocznej edycji 58 wydawców zgłosiło 167 tytułów.

Na konkurs składają się trzy nagrody: Nagroda Główna ACADEMIA, Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych oraz Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych.

Organizatorami konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz publikacjach nominowanych do tegorocznych nagród są dostępne na stronie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.