Zakończyła się XXVII edycja Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Swoje publikacje prezentowało na nich ponad 220 wystawców z Polski, Białorusi i Ukrainy. Wśród nich wyróżniono m.in. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, które otrzymały nagrodę Klio w kategorii edytorskiej.

Organizowane co roku Targi Książki Historycznej mają na celu przede wszystkim poinformowanie opinii publicznej o nowościach i wartych uwagi pozycjach na rynku wydawniczym w zakresie literatury historycznej. W tej bezpłatnej imprezie może wziąć udział każdy. Odbywają się na niej nie tylko promocje produktów poszczególnych wystawców, ale także spotkania autorskie czy pokazy filmów dokumentalnych.

 

Podczas inauguracji tegorocznej edycji targów, 29 listopada, po raz 24. wręczono nagrody Klio. Ich laureaci to doceniani autorzy prac popularyzujących historię oraz wydawcy literatury historycznej. Nagrody Klio 2018 przyznano w kategoriach: autorskiej i monografii naukowych, edytorskiej oraz varsaviana.

 

Jednym z pięciu wydawnictw wyróżnionych nagrodą Klio w kategorii edytorskiej były Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymały ją za szatę edytorską publikacji „Korespondencja Fryderyka Chopina (1831-1839)”. To drugi tom prezentujący korespondencję kompozytora m.in. z czasów jego podróży na Majorkę z George Sand oraz rekonwalescencji w Marsylii.

 

Nagroda Klio to kolejne wyróżnienie przyznane tej publikacji. Wcześniej WUW otrzymał za nią nagrodę główną im. Księdza Edwarda Pudełki, a także wyróżnienia w konkursach Najpiękniejsza Książka Roku 2017 i Academia 2018 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej za opracowanie edytorskie.

 

Targi Książki Historycznej to cykliczne wydarzenie kulturalne zapoczątkowane ponad dwadzieścia lat temu przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Jego głównym celem jest popularyzacja literatury historycznej. Obecnie za organizację targów odpowiada Fundacja Historia i Kultura.

 

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 29 listopada – 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Lista laureatów nagrody Klio 2018