12 czerwca w Archikolegiacie Łęczyckiej w Tumie prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski z Wydziału Orientalistycznego otrzyma nagrodę im. Benedykta Polaka.

Laureat nagrody głównej jest wybitnym znawcą kultury starożytnych Indii, języka hindi i sanskrytu. Obecnie prowadzi zajęcia w Katedrze Azji Południowej na Wydziale Orientalistycznym UW. Prof. Maria Krzysztof Byrski jest autorem ponad stu publikacji w języku polskim, angielskim i hindi, m.in. tłumaczeń na język polski z sanskrytu np. „Mansusmryti, czyli traktat o Zacności” czy też „Watsjajana Mallanaga, Kamasutra, czyli Traktat o Miłowaniu”.

 

Oprócz polskiego naukowca nagrodę dla zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi otrzymał niemiecki epigrafik i archeolog, specjalista w zakresie pisma i języka Majów – prof. dr hab. Nikolai Grube.

 

Kapituła nagrody im. Benedykta Polaka postanowiła przyznać specjalne wyróżnienie Aleksandrowi Dobie – polskiemu kajakarzowi, sportowcowi i podróżnikowi, który dwa razy samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Pierwszy raz w 2010 roku z Afryki do Ameryki Południowej, drugi raz w 2014 roku z Lizbony na Florydę.

 

Nagroda im. Benedykta Polaka jest przyznawana naukowcom z Polski i z zagranicy za wybitne osiągnięcia na polu naukowym i odkrywczym.

 

Wyróżnienie zostało przyznane z inicjatywy Oddziału Polskiego „The Explorers Club”.