39. laureatem nagrody został prof. Jerzy Weyman z University of Connecticut. Medal Sierpińskiego to wyróżnienie przyznawane wybitnym matematykom przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i Uniwersytet.

Prof. Jerzy Weyman ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1980 roku w Brandeis University na podstawie rozprawy pt. „Shur functors and resolution of minors”. Od 1977 do 1985 był pracownikiem Instytutu Matematycznego PAN. Następnie wykładał w Northeastern University. Obecnie jest profesorem w University of Connecticut.

 

Problematyka badawcza prof. Weymana obejmuje różne działy algebry. Do najważniejszych jego osiągnięć należy zaliczyć m.in.: badania nad teorią kompleksów Shura, geometryczną teorią desingularyzacji rozmaitości a także rezolwent wolnych kompleksów, badania nad teorią kołczanów i teorią niezmienników.

 

Prace profesora zyskały duży rozgłos w świecie naukowym. – Gdyby podsumować pewne liczby, to dorobek laureata jest imponujący: 900 cytowań, 80 publikacji, 50 referatów konkurencyjnych, 15 wypromowanych doktorów, 13 grantów i na końcu jest cyfra 1 – to jest taka cyfra, która trochę mnie martwi, ponieważ mamy tylko jeden medal Sierpińskiego dla profesora. Ale to prestiżowe wyróżnienie przyznajemy tylko najlepszym. Bardzo się cieszę, że dołącza pan dzisiaj do listy laureatów – mówił na uroczystości wręczenia medalu Sierpińskiego prof. Marcin Pałys, rektor UW.

 

Medal Sierpińskiego jest przyznawany od 1974 roku. Laureatem pierwszego medalu był Kazimierz Kuratowski z Instytutu Matematycznego PAN. Później wyróżnienie otrzymywali badacze z polskich i zagranicznych uczelni, np. w Chicago, Colorado, Oslo, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu czy Indianie.

 

Tegoroczna uroczystość wręczenia medalu odbyła się 11 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim.

 

Lista wyróżnionych medalem w poprzednich latach jest dostępna na stronie PTM.