American Friends of the University of Warsaw to fundacja absolwentów i przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego. Założono ją w lipcu 2015 r. w Nowym Jorku. 16 listopada odbyła się uroczystość wręczenia nagrody UW i AFUW za rok 2017. Jej laureatem został prof. Piotr Chomczyński, biochemik, przedsiębiorca, filantrop, absolwent UW.

Fundacja zrzesza absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy obecnie mieszkają i pracują w Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie będzie organizować wydarzenia integrujące społeczność absolwentów UW mieszkających w Stanach Zjednoczonych, tworzyć programy wymiany akademickiej, wspierać finansowo uniwersyteckie projekty, a także promować osiągnięcia naukowe UW w USA.

 

16 listopada o godz. 19.00 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość wręczenia nagrody UW i AFUW za rok 2017. Nagroda została przyznana po raz pierwszy. Co roku będą ją otrzymywać wybitni absolwenci UW mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym laureatem został prof. Piotr Chomczyński, który został wybrany wspólnie przez władze Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesa AFUW prof. Waldemara Priebe.

 

Prof. Chomczyńskiego wyróżniono za wybitny dorobek naukowy, aktywną działalność społeczną i charytatywną na rzecz Polski i Polonii w Stanach Zjednoczonych. Profesor jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował biochemię na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Odniósł sukces na polu naukowym i biznesowym.

 

To jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest autorem przełomowych prac z dziedziny biochemii i biologii molekularnej. Opracował szybkie metody do izolowania RNA, DNA i białek. Jest prezesem Centrum Badań Molekularnych (Molecular Research Center) w Cincinnati. Swoje inwestycje prowadzi również w Polsce. Opracował m.in. recepturę na soki z dodatkiem pasty likopenowej. Produkty bogate w likopen mogą m.in. zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Jego linia produkcyjna działa w Pobiedziskach koło Poznania.