Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej rozpoczęło pierwszy sezon prac wykopaliskowych w Arabii Saudyjskiej. Stanowisko Aynuna znajduje się nad Morzem Czerwonym.

 

Pod koniec października odbyło się w Rijadzie podpisanie umowy na prowadzenie wspólnych polsko-saudyjskich wykopalisk na stanowisku Aynuna w prowincji Tabuk nad Morzem Czerwonym, przed wejściem do Zatoki Akaba. Umowa została zawarta pomiędzy Saudi Commission for Tourism and Antiquities a Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

 

Natychmiast po załatwieniu formalności rozpoczęły się prace polowe misji pod kierunkiem prof. Michała Gawlikowskiego oraz dr. Abdullaha al-Zahraniego. Stanowisko rozciąga się na kamienistym tarasie ponad suchym łożyskiem Wadi Aynuna, w odległości około 3 km od wybrzeża Morza Czerwonego.

 

Widoczna na powierzchni zabudowa składa się z co najmniej trzech budynków na planie kwadratu ze środkowym dziedzińcem. Jest to plan typowy dla zajazdów karawanowych, zwanych „khan” albo „karawanseraj”, które spotykamy od starożytności po czasy niedawne na ziemiach Bliskiego Wschodu. Pośrodku wznosi się wysoka budowla zapewne wieżowa (wysokości co najmniej 5 metrów) ukryta pod rumowiskiem kamiennym.

 

Pierwsza kampania czteroosobowej misji poświęcona jest dokumentacji topograficznej stanowiska oraz badaniom powierzchniowym. Ceramika wskazuje na okres nabatejski (I wiek p.n.e – I wiek n.e.). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to port nabatejski wymieniony pod grecką nazwą „Leuke Kome” przez Strabona oraz przez anonimowego autora „Periplus Maris Erythraei”, przewodnika z I wieku przeznaczonego dla kupców krążących między rzymskim Egiptem a Indiami. Tę hipotezę mogą potwierdzić dalsze badania, które będą trwać do końca listopada.