8 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Romów. Badania nad migracjami przedstawicieli tej mniejszości etnicznej od lat prowadzą naukowcy z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Najnowszy projekt rozpoczął się w tym roku.
Nierównościami w zakresie obywatelstwa oraz transnarodową mobilizacją polskich, czeskich i ukraińskich Romów w obliczu wojny w Ukrainie zajmie się międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr Kamili Fiałkowskiej z Ośrodka Badań nad Migracjami (OBM) UW. Projekt Unequal citizenship and transnational mobilisation of Polish, Czech and Ukrainian Roma in the face of the war in Ukraine (ROCIT) wpisuje się w wieloletnie badania Ośrodka nad sytuacja przedstawicieli tej mniejszości etnicznej.
Tym razem naukowcy przeanalizują zachowanie i położenie zarówno Romów uciekających przed wojną w Ukrainie, jak i tych, którzy udzielali im pomocy w Polsce, Czechach i na Słowacji. Kontekstem badań będzie ich status społeczny jako obywateli, a także uprzedzenia wobec Romów wpływające na postawy wobec uchodźców.
Projekt ROCIT jest realizowany przez polsko-czeski zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Karola w Pradze i Czeskiej Akademii Nauk. Badania potrwają do 2027 roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie OBM UW >>
Wśród wcześniejszych badań dotyczących sytuacji społeczności romskiej, prowadzonych przez OBM UW, znajdują się m.in. Krytyczna analiza naukowej ciszy, czyli dlaczego Romowie migrują (z naszego pola widzenia) czy Transnarodowe życie polskich Romów – migracje, rodzina i granice etniczne w zmieniającej się Unii Europejskiej, o czym pisaliśmy na łamach pisma uczelni „UW” (nr 3/2019).