Przy Centrum Nowych Technologii powstanie Międzynarodowa Agenda Badawcza (MAB). Ośrodek o nazwie ReMedy będzie zajmował się opracowywaniem nowych terapii i farmaceutyków związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi i nowotworowymi. Uzyskał on dofinansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w wysokości 35 mln zł.MAB to istniejący od 2015 roku program Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, z którego finansowane jest tworzenie w Polsce innowacyjnych centrów doskonałości prowadzących badania na najwyższym światowym poziomie we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. W 2. edycji programu wybrano dwa projekty: Remedy przy Centrum Nowych Technologii UW oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi przy Uniwersytecie Gdańskim.

 

Autorkami projektu ReMedy są prof. Agnieszka Chacińska oraz prof. Maria Magda Konarska. Prof. Chacińska od 2017 roku jest dyrektorem Centrum Nowych Technologii UW, wcześniej związana była z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej. Prof. Konarska od dwóch lat kieruje Laboratorium Biologii RNA w CeNT. Wcześniej, przez ponad 20 lat pracowała na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku. Zespół ReMedy będzie współpracował z badaczami z Uniwersytetu Medycznego w Getyndze.

 

Naukowcy zajmować się będą mechanizmami adaptacyjnymi komórek do nowych warunków. Ich celem jest opracowanie nowych terapii i farmacutyków, kóre pomogą w leczeniu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych związanych ze starzeniem się.

 

Przez 5 lat nowy ośrodek otrzyma 35 mln zł. Środki pochodzą z unijnego programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Komunikat Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dotyczący rozstrzygnięcia 2. edycji programu MAB