W najbliższy piątek na Wydziale Fizyki będzie można dowiedzieć się, czym jest osobliwy kod Natury, czyli kwantowa inskrypcja, o której opowie prof. Ryszard Horodecki.

Było o związkach fizyki z filozofią czasu, a także o tym, jaki kształt ma wszechświat. W najbliższy piątek młodsi i nieco starsi pasjonaci fizyki będą mogli dowiedzieć się, czym jest inskrypcja kwantowa. 17 kwietnia odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu „Zapytaj fizyka”. Wykład zatytułowany „Kwantowa inskrypcja – osobliwy kod Natury” wygłosi prof. Ryszard Horodecki, współtwórca informatyki kwantowej – dziedziny łączącej informatykę i fizykę kwantową.

 

Naukowiec jest również autorem wierszy. Jego utwory poetyckie zostały wydane w dwóch tomach – „Sum ergo cogito” i „Arras z Andromedy”. W wywiadzie opublikowanym w „Forum Akademickim” (nr 7-8/1998) mówił: – Poetycki ogląd rzeczywistości nakłada się w pewnym stopniu na naturalny, filozoficzny, dając w rezultacie specyficzne napięcie twórcze. Może to niekiedy pomóc w stawianiu problemów naukowych w fizyce. W tej samej rozmowie prof. Horodecki wspominał, że do publikowania wierszy namówił go Zbigniew Herbert.

 

Podczas kolejnego spotkania 14 maja prelekcję wygłosi prof. Aleksander Wolszczan, który opowie o astronomicznej przyszłości ludzkości.

 

Więcej informacji na portalu „Zapytaj fizyka”