W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – polskiej uczonej, laureatki nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Od 6 do 8 listopada odbędzie się międzynarodowa konferencja „Medicina – Scientia – Cultura” poświęcona badaczce. Uniwersytet Warszawski organizuje panel „Cultura” dotyczący społeczno-kulturowego funkcjonowania kobiet w nauce.

Trzy warszawskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska przygotowały konferencję poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Wydarzenie ma na celu przypomnienie spuścizny badaczki i omówienie jej dokonań na tle współczesnych problemów nauk ścisłych, humanistycznych i medycznych. Wezmą w nim udział badacze z Polski i zagranicy.

 

Każdy dzień konferencji odbywa się na innej uczelni. Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym naukowcy będą dyskutować o znaczeniu badań Marii Skłodowskiej-Curie w medycynie (panel „Medicina”). Na Politechnice Warszawskiej uczestnicy będą rozmawiali o roli nauki dla społeczeństwa („Scientia”). Uniwersytet Warszawski zaś przygotował panel „Cultura” dotyczący społeczno-kulturowego funkcjonowania kobiet w nauce.

 

Szczegółowy program konferencji

 

9 listopada na Politechnice Warszawskiej zaplanowano galę urodzinową z udziałem wnuków noblistki.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia.