Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła srebrny medal podczas finałów XXXVIII Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które 25 czerwca odbyły się w Rosji.

 

Po pięciu godzinach przed komputerem i dwugodzinnym oczekiwaniu na wyniki w Jekaterynburgu padł werdykt: piąte miejsce i srebrny medal. To osiągnięcie trzech studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki: Jarosława Błasioka, Tomasza Kociumaki i Jakuba Oćwieji, którzy jako drużyna reprezentowali Uniwersytet podczas jednego z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych konkursów programistycznych na świecie.

 

Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych, rozegranych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Łącznie wystartowało w nich 32043 studentów z 2286 uczelni z 94 krajów.

 

Tym razem reprezentacja UW rywalizowała z przeciwnikami ze 121 drużynami z całego świata. Naszym zawodnikom udało się rozwiązać pięć problemów, a poprawny algorytm dotyczący jednego z nich wysłali jako pierwsi. Do medalu złotego zabrakło im jedynie jednego zadania. Zwycięzcy z Uniwersytetu w Sankt Petersburgu rozwiązali 7 zadań.

 

Konkurs historycznie

Pierwszy raz mistrzostwa zorganizowano w 1977 r. Zwyciężył wówczas zespół z Michigan State University. Początkowo w konkursach uczestnicy posługiwali się programami: C, C++ i Pascalem. Później Java zastąpiła Pascala.

 

Drużyna z Polski uczestniczy w konkursie od 1994 r. Studenci informatyki z UW, którzy wtedy wystartowali, zdobyli pozycję lidera w europejskich zawodach regionalnych w Amsterdamie. Od tej pory Uniwersytet co roku kwalifikuje się do finałów. To jedyna uczelnia na świecie, która może pochwalić się takim wynikiem.

 

Więcej informacji i pełny ranking dostępne są na stronie: icpc.baylor.edu