Analiza modułów genetycznych, badania nad postsocjalizmem Gruzji, nowoczesne techniki dokumentacji badań archeologicznych czy nowe spojrzenie na gwiazdy kataklizmiczne to tylko niektóre spośród 25 projektów badawczych, nagrodzonych przez resort nauki w trzeciej edycji konkursu Diamentowy grant.

 

Konkurs skierowany jest do zdolnych studentów, zajmujących się naukami humanistycznymi i społecznymi, przyrodniczymi i medycznymi oraz ścisłymi i technicznymi, którzy planują rozpocząć karierę naukową i już na studiach są gotowi samodzielnie prowadzić badania oraz rozpocząć prace nad doktoratem. W tegorocznej edycji nagrodzono 86 osób z uczelni z całego kraju. Najwięcej laureatów, bo aż 25 pochodzi z Uniwersytetu Warszawskiego. MNiSW przekaże wszystkim nagrodzonym ponad 15 mln zł. Zwycięzcy z naszej uczelni otrzymają w sumie ponad 4,6 mln zł.

 

Najwięcej wyróżnionych studentów z UW reprezentuje nauki humanistyczne i społeczne (13). Dobrze poradzili sobie też miłośnicy dyscyplin przyrodniczych, ścisłych i technicznych (12). Najwyższe dofinansowanie wniosku wyniosło 200 tys. zł. Podczas oceny komisja brała pod uwagę nie tylko same projekty, ale również dotychczasowe osiągnięcia studentów. Liczyły się też zasadność planowanych kosztów oraz możliwość realizacji projektu.

 

Laureaci z UW