Zespół studentów UW, którzy skonstruowali łazik marsjański, zajął trzecie miejsce w zawodach United Kingdom University Rover Challenge.

W konkursie wzięły udział drużyny ze szkół wyższych z wielu krajów. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na zbadaniu terenu symulującego powierzchnię Marsa i sprawdzeniu, czy są na niej warunki pozwalające na podtrzymanie życia.

 

Łazik drużyny UW bardzo szybko zidentyfikował jedną ze skał. Był to gips – minerał powstający na skutek odparowywania wody. Po pobraniu próbki skały oraz sypkiego gruntu studenci musieli je przeanalizować i przedstawić swoje rezultaty komisji, w skład której wchodzili geologowie NASA zaangażowani w misję Curiosity. To zadanie studenci z UW rozwiązali najlepiej.

 

Druga konkurencja polegała m.in. na pokonaniu różnych przeszkód terenowych – stromych podjazdów, kamieni czy slalomów – a także zbieraniu rozrzuconych narzędzi.

 

W konkursie zwyciężył zespół z Misr University For Science and Technology w Egipcie, drugie miejsce zajęła drużyna Politechniki Gdańskiej. Zawody odbyły się 23 i 24 lipca w Manchesterze.

 

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego łaziki konstruują od 2014 roku. Zespół działa w ramach Koła Turnieju Fizyków na Wydziale Fizyki. Cały czas poszukiwane są osoby, które chciałyby brać udział w jego pracach. Łazik powstał m.in. dzięki finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z Najlepszych”.

 

Aktualne informacje o drużynie.