W wakacje w Ogrodzie Botanicznym UW zaplanowano spacery tematyczne i warsztaty. Można będzie po zmroku poszukiwać zapylaczy, obejrzeć i poznać wilczomlecze, kaktusy i rośliny użytkowe z rejonów Afryki i Ameryki Południowej, a także dowiedzieć się, jak przygotować kompost.

W Ogrodzie Botanicznym UW, przy al. Ujazdowskich 4, w dziale roślin ozdobnych kwitnie właśnie kolekcja hortensji. W różance podziwiać można wiele odmian róż, w basenach zakwitły grzybienie białe o niesamowitej budowie kwiatu, a w dziale „systematyki” – feeria barw żółtych, fioletowych, białych, różowych. Kwitną również jeżówki, rozwary, odętki, słoneczniczek czy przegorzan kulisty.

 

Jak przygotować kompost?

Ogród Botaniczny UW we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy promuje korzystanie z samodzielnie przygotowanego kompostu. 3 sierpnia odbędą się warsztaty „Kompostuj Warszawo!”. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak wykorzystać liście, trawę oraz domowe odpady organiczne do produkcji żyznego kompostu i dlaczego kompost jest bardziej ekologicznym wyborem niż kupna ziemia.

 

Zajęcia poprowadzą Anna Albin i dr Magdalena Oprządek z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW. Warsztaty odbędą się w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” na Golędzinowie, przy ul. Wybrzeże Puckie 1. Trwać będą od 16.30 do 17.45 oraz od 18.00 do 19.15.

Zapisy możliwe są do 3 sierpnia do godz. 12. Szczegóły na profilu Ogrodu Botanicznego na FB >> 

 

W cieniu tropików

Przez kolejne cztery tygodnie w Ogrodzie Botanicznym UW organizowane są również spacery po szklarniach. Odwiedzający mogą poznać rośliny, które w poszukiwaniu odpowiednich warunków do życia wspinają się i rosną w koronach drzew. To również okazja do zobaczenia roślin z suchych rejonów Afryki i Ameryki Południowej – kaktusów i wilczomleczy oraz roślin użytkowych, których produkty – kawę, wanilię, granat, papaję, ananasa, figę czy bawełnę wykorzystujemy na co dzień. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd roślin, ale również na ich zapach. Przewodnikiem podczas spacerów będzie Joanna Bogdanowicz, wieloletnia kuratorka kolekcji roślin tropikalnych z Ogrodu Botanicznego UW.

 

Spotkania odbędą się 7, 14, 21 i 28 sierpnia od godz. 13.00 do 14.00. Aby zarezerwować miejsce w grupie, należy wysłać maila zatytułowanego „W cieniu tropików” do piątku przed zwiedzaniem, do godziny 15.00, na adres wycieczki@biol.uw.edu.pl. W przypadku wolnych miejsc możliwe jest również dołączenie do spaceru bez rezerwacji. Przed spacerem należy zakupić bilet wstępu w kasie Ogrodu Botanicznego UW.

 

Niedziela w Ogrodzie

W lecie można też wybrać się na niedzielny spacer po Ogrodzie. Wycieczki prowadzone przez Lidię Sternik-Stempkowską, edukatorkę Ogrodu Botanicznego UW, pomogą bliżej poznać ponad dwustuletni ogród i rośliny, które właśnie kwitną. Podczas spacerów można poznać zarówno rodzime gatunki, jak i te z innych stref klimatycznych.

 

Godzinne spacery odbędą się 8, 15, 22 oraz 29 sierpnia. Początek zwiedzania o godz. 13.00. Żeby zarezerwować miejsce, należy wysłać mail zatytułowany „Odkryj Ogród” do piątku przed zwiedzaniem na adres wycieczki@biol.uw.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do godz. 15. Bilety wstępu do Ogrodu sprzedawane są w kasie.

 

Z latarkami

26 sierpnia w Ogrodzie odbędzie się spacer po zmroku. To dobra okazja do poznania nocnych zapylaczy. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego niektóre kwiaty intensywnie pachną nocą oraz czy blask księżyca ułatwia motylom nocnym zdobywanie pokarmu. Zajęcia poprowadzi Mateusz Skłodowski, entomolog, biolog i edukator Ogrodu Botanicznego UW. Spacer potrwa od godz. 20.00 do 21.00. (W tytule maila z rezerwacją należy wpisać „Nocny spacer”. Rezerwacja miejsca możliwa jest do czwartku przed zwiedzaniem do godz. 15.00).

 

Wkrótce

W połowie września zaplanowano tydzień dotyczący tematyki zapylaczy. W jego trakcie odbędą się spacery i warsztaty, które przybliżą fascynujący świat owadów, dzięki którym mamy aż 80% naszego pożywienia. Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie w połowie sierpnia.