Pracownicy Katedry Białorutenistyki UW we współpracy ze Stowarzyszeniem Białoruski Młodzieżowy Hub opracowali „Kurs językowo-kulturowy dla społeczności białoruskiej w Warszawie”. Program obejmuje naukę języka polskiego od podstaw, tematy związane z realiami życia, różnicami kulturowymi, zawiera elementy polskiej historii, literatury, sztuki, polityki, a także informacje ze świata sportu. Zapisy trwają do 10 sierpnia.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 grudnia 2020 roku, osoby posiadające wizę humanitarną mogą bez dodatkowych zezwoleń podejmować legalnie pracę w Polsce. W praktyce, aby emigranci z Białorusi mogli ją swobodnie wykonywać, potrzebna jest podstawowa znajomość języka polskiego.

 

Poprzez przekazanie najważniejszych kompetencji komunikacyjnych w zakresie języka polskiego oraz podstawowej wiedzy kulturoznawczej na temat Polski i Unii Europejskiej autorzy programu chcą ułatwić Białorusinom odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Kurs rozpocznie się 30 sierpnia. W pierwszej edycji będzie mogło wziąć udział 51 osób – mogą to być zarówno studenci UW, jak i inni Białorusini mieszkający w Warszawie. Zajęcia odbywać się będą do października, trzy razy w tygodniu, w godzinach wieczornych. Za rekrutację odpowiada przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Wiedza praktyczna

– Wiedza przekazana na zajęciach ma być przede wszystkim praktyczna. Chcemy, aby uczestnicy po zakończeniu kursu mieli narzędzia, by stawiać swoje pierwsze kroki w Polsce, żeby czuli, że mogą samodzielnie funkcjonować – być w stanie pójść na rozmowę kwalifikacyjną czy wynająć mieszkanie – mówi dr hab. Radosław Kaleta z Katedry Białorutenistyki UW.

 

W trakcie kursu organizowane będą kulturoznawcze zajęcia w terenie. Planowane są wycieczki po Warszawie według różnych scenariuszy tematycznych: Warszawa białoruska (ślady białoruskie w polskiej stolicy, groby znanych działaczy białoruskich), Warszawa historyczna (Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, pomnik „Solidarności”, fakty ze wspólnej historii polsko-białoruskiej) czy Warszawa oczami młodych (miejsca zaproponowane przez studentów).

 

– Planujemy zaangażować polskich studentów wolontariuszy jako współtwórców tras i przewodników, z którymi Białorusini będą mogli rozmawiać tylko po polsku. Chcemy też opowiedzieć o polsko-białoruskich związkach kulturowych na przykładzie znanych postaci, np. Ryszarda Kapuścińskiego, który urodził się w Pińsku czy Jerzego Giedroycia, który urodził się w Mińsku – tłumaczy dr hab. Kaleta.

 

Statystyki

Liczba obywateli Białorusi posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła w tym roku 30 tys. osób. Większość z nich to osoby młode. Spośród osób posiadających ważne karty pobytu około 64% to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Najczęściej zamieszkują województwa: mazowieckie (34% osób), podlaskie (20%), lubelskie (8%), pomorskie (7%) oraz małopolskie (6%).

 

Obywatele Białorusi są też znaczącą częścią społeczności akademickiej UW. W 2020 roku stanowili drugą najliczniejszą grupę wśród zagranicznych studentów długoterminowych – liczącą 534 osób. Więcej studentów zagranicznych – 710 – pochodzi jedynie z Ukrainy. Ten trend utrzymuje się od 2012 roku (w 2011 Białorusini zajmowali pierwszą pozycję). Wśród aplikujących na studia na UW w ubiegłym roku było 2440 obcokrajowców, z czego 18,5% pochodziło z Białorusi.

 

Na kurs można zapisać się online przez formularz >>

O kursach dla społeczności białoruskiej oraz podobieństwach i różnicach między Polakami a Białorusinami można przeczytać w artykule „Nowa rzeczywistość”, opublikowanym w czasopiśmie „UW” nr 2 (99) 2021, s. 20-21.