Makerspace@UW to miejsce pracy dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Członkowie społeczności akademickiej UW mogą rozwinąć w niej swoje umiejętności i pasje, korzystając z różnorodnych warsztatów, specjalistycznego sprzętu czy porad eksperckich. Do dyspozycji są pracownie: elektroniczna, druku 3D, chemiczna, obróbki drewna, krawiecka i komputerowa.

Makerspace@UW to przestrzeń współtworzona przez Inkubator UW i Wydział Fizyki UW. Powstają w niej twórcze pomysły i inicjatywy tworzone przez studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

 

– Najciekawszy i najbardziej zaawansowany projekt został zrealizowany przez ówczesnego doktoranta Macieja Winiarskiego, który stworzył interaktywną planszę do gier samodzielnie przesyłającą zapis i stan rozgrywki do wersji elektronicznej. Z projektów prostszych mamy projekty studenta Jana Jurkowskiego, który m.in. samodzielnie stworzył cewkę tesli potrafiącą zagrać różne utwory, dance matę własnego projektu czy  elektroniczną harfę – mówi Piotr Kaźmierczak, koordynator Makerspace@UW.

 

Warsztaty i pracownie

Oferta Makerspace@UW obejmuje warsztaty oraz stanowiska pracy. Warsztaty są podzielone na trzy kategorie:

  • dyżury, w czasie których uczestnicy mogą pracować pod nadzorem i z pomocą opiekuna danej pracowni;
  • warsztaty BHP – po ich ukończeniu uczestnicy otrzymują dostęp do rezerwacji i samodzielnego korzystania z różnych stanowisk;
  • warsztaty prowadzone – wśród nich są m.in. kurs lutowania, zajęcia z robotyki czy podstaw elektroniki.

Obecnie w formie warsztatów BHP zajęcia odbywają się w pracowni obróbki drewna (stanowisko ogólne), pracowni krawieckiej (stanowisko ogólne wraz z maszyną do szycia oraz oddzielnie stanowisko z hafciarką komputerową), pracowni druku 3D (stanowiska drukarek 3D z polilaktydem) oraz pracowni chemicznej (stanowisko wytrawiania płytek PCB).

 

– Uprawnienia do stanowisk są również nadawane indywidualnie w pracowni elektronicznej, w pracowni krawieckiej na maszyny typu overlock, w pracowni druku 3D na użycie innych materiałów niż PLA oraz na drukarkę żywicową czy też na obsługę skanera 3D – wyjaśnia Piotr Kaźmierczak.

Aby móc skorzystać z oferty warsztatów, dyżurów i stanowisk, należy dokonać rejestracji za pomocą konta założonego na stronie Inkubatora UW (iuw.edu.pl).

Konkurs robotów

Do 28 stycznia można zgłosić swój udział do trzeciej edycji konkursu robotów. W tym roku zadaniem uczestników zawodów będzie skonstruowanie robota potrafiącego zbudować wieżę z klocków. Do konkursu mogą przystępować drużyny ze wszystkich wydziałów UW. Jedna osoba zespołu powinna być jednak z Wydziału Fizyki.

 

Do dyspozycji uczestników projektu będzie pracownia elektroniczna z bogatym zapleczem podzespołów elektronicznych, pracownia mechaniczna wyposażona w materiały i narzędzia niezbędne do budowy m.in. podwozia i innych nieelektrycznych części robota oraz zestaw drukarek 3D wraz z oprogramowaniem do tworzenia potrzebnych elementów 3D.

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Inkubatora UW.