Czym jest europejskość? Co znaczy być Europejczykiem? Studenci i doktoranci Sojuszu 4EU+, którego Uniwersytet Warszawski jest członkiem, mogą odpowiedzieć na to pytanie w formie zdjęcia i wziąć udział w konkursie na Instagramie. Na zwycięzców czekają bezpłatne kursy językowe. Termin zgłaszania fotografii został przedłużony do 10 maja.

Europejskość jest tematem przewodnim drugiego programu flagowego Sojuszu 4EU+ „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.

 

Jak to pojęcie rozumieją studenci i doktoranci europejskich uniwersytetów? Co z ich perspektywy znaczy być Europejczykiem? Czy europejskość rzeczywiście stanowi cechę łączącą mieszkańców naszego kontynentu?

 

Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas pierwszego konkursu fotograficznego 4EU+. Jest on skierowany do studentów i doktorantów uczeni członkowskich Sojuszu: UW, Uniwersytetu Karola (Czechy), Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy), Uniwersytetu Sorbońskiego (Francja), Uniwersytetu Kopenhaskiego (Dania) i Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy).

 

Nadesłane prace zostaną najpierw ocenione przez jury złożone z pięciu reprezentantów 4EU+: przedstawiciela Komitetu Zarządzającego 4EU+, koordynatora drugiego programu flagowego (Flagship 2), dwóch przedstawicieli Komitetu Studentów 4EU+ oraz przedstawiciela Grupy Roboczej ds. Komunikacji 4EU+.

 

Jury wyłoni trzech finalistów. W drugim etapie konkursu to publiczność zadecyduje w głosowaniu na Instagramie, kto zajmie pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Dokładna data publicznego głosowania zostanie ogłoszona 12 maja na stronie 4EU+ oraz na koncie Sojuszu na Instagramie.

 

Nagrodzone zdjęcia pojawią się w newsletterze 4EU+ i będą promowane za pośrednictwem mediów społecznościowych Sojuszu.

 

Trzej zwycięzcy otrzymają możliwość bezpłatnego udziału w kursie językowym (czeskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub polskim) prowadzonym przez uczelnie członkowskie 4EU+. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie jest jeszcze wiadomo, czy kursy będą prowadzone w formie online, czy stacjonarnie.

Zasady konkursu:
  1. Zaobserwuj konto 4EU+ na Instagramie (@4euplus_alliance).
  2. Upewnij się, że Twój profil na Instagramie ma publiczny status. Jeśli nie chcesz wykorzystywać swojego prywatnego konta, możesz stworzyć nowe na potrzeby konkursu.
  3. Udostępnij zdjęcie przedstawiające temat europejskości/bycia Europejczykiem. Możesz także przesłać grafikę, ilustrację, rysunek lub obraz, o ile jesteś autorem i posiadasz prawa autorskie do wykorzystanego obrazu.
  4. W opisie fotografii napisz w maksymalnie trzech zdaniach (w języku angielskim), co znaczy dla Ciebie europejskość. Nie zapomnij też o oznaczeniu konta Sojuszu (@4EUplusAlliance) i dodaniu hashtagów: #4EUplusAlliance, #Flagship2 i #Europeanness.
  5. Zamieszczone zdjęcie nie może zawierać nieodpowiednich treści. Niedozwolone są fotografie przedstawiające przemoc, pornografię, treści atakujące ludzi lub organizacje na tle osobistym/politycznym itp.).

Każdy uczestnik może udostępnić tylko jedno zdjęcie. Aby wziąć udział w konkursie, autorzy muszą posiadać prawa do fotografii. Osoby pojawiające się na zdjęciu muszą wyrazić wyraźną zgodę na jego publikację. Biorąc udział w konkursie i przesyłając zdjęcie, uczestnik zgadza się na udostępnienie swojego zdjęcia w kanałach online i mediach społecznościowych 4EU+ oraz uczelni członkowskich Sojuszu (z oznaczeniem autora i praw autorskich).