19 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Jako prelegent wystąpił gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek, związany z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bogusław Pacek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, generałem dywizji w stanie spoczynku oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy.

W latach 1979–2014 jako oficer Wojska Polskiego zajmował stanowiska m.in. Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Zastępcy Dowódcy Operacji Wojskowej UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Radcy Ministra Obrony Narodowej, Rektora Akademii Obrony Narodowej czy Doradcy NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie.

W 1990 roku doktoryzował się w naukach humanistycznych, a w 2009 został doktorem habilitowanym nauk wojskowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Równolegle ze służbą wojskową pracował jako wykładowca psychologii i przedmiotów z zakresu nauk politycznych oraz nauk o bezpieczeństwie.

gen. prof. Bogusław Pacek Zdjęcie na lic. CC BY-SA 3.0 Źródło: Wikipedia

gen. prof. Bogusław Pacek