„Klimat” to słowo 2019 roku – tak uznała kapituła plebiscytu Słowo Roku 2019. W głosowaniu internautów „klimat” zajął drugie miejsce. Słowa związane z klimatem zwyciężały w podobnych plebiscytach również poza Polską: w Wielkiej Brytanii, flamandzkojęzycznej Belgii, Holandii, Czechach czy Szwajcarii.
Słowa roku 2019:

 

  • Wielka Brytania: strajk klimatyczny (plebiscyt Collins Dictionary), zagrożenie klimatyczne (plebiscyt Oxford Dictionaries)
  • Czechy: klimat
  • Szwajcaria francusko- i włoskojęzyczna: zielona fala
  • Szwajcaria niemieckojęzyczna: młodzież dla klimatu
  • Belgia flamandzkojęzyczna: kupowanie za rogiem (oznaczające kupowanie lokalne, na miejscu)

We flamandzkojęzycznej Belgii i Holandii wyrażenia klimatyczne zajęły drugie i trzecie miejsca. W obu krajach „wagarowicz dla klimatu” znalazł się na drugim miejscu. Trzecie miejsce to „dróżka dla jeży” w Belgii, a w Holandii słowo, które w języku polskim oznacza osobę naciskającą na podjęcie odpowiednich środków wobec katastrofy klimatycznej, przez otoczenie uważanych za drastyczne.

 

Więcej o wynikach plebiscytu Słowo Roku 2019, organizowanym przez językoznawców z UW na stronie: https://www.uw.edu.pl/wyniki-plebiscytu-slowo-roku-2019/. O słowach popularnych w innych krajach można przeczytać na stronie: http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/.