13 czerwca koncertem urodzinowym w Teatrze Polskim w Warszawie rozpocznie się cykl uroczystości 50-lecia powstania akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” UW.

W 2022 roku „Warszawianka” obchodzi 50. rocznicę założenia zespołu. Uroczystości jubileuszowe pod nazwą „Złote Święto” zaplanowane są na 13-14 czerwca. W ramach obchodów jubileuszowych zaplanowano: koncert urodzinowy „EMPIRIA’50”, „Spotkanie Pokoleń” z projekcją archiwalnych materiałów z występów zespołu, a także uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych członków „Warszawianki”.

 

– „Warszawianka” od lat znakomicie pokazuje, jak można łączyć naukę, sztukę i wiedzę o różnych kulturach. Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka” tworzą studenci i absolwenci Uniwersytetu, a także grupy dziecięce i młodzieżowe. „Warszawianka” jest ważnym podmiotem kształtującym życie kulturalne na naszej uczelni – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

W ofercie artystycznej zespołu „Warszawianka” znajdują się tańce i widowiska narodowe oraz obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach, a także opracowania muzyczne na rozbudowany skład instrumentalny czy oryginalne rozwiązania choreograficzne. Nad wszystkim czuwa ponad stu wykwalifikowanych instruktorów. W opinii wielu ekspertów „Warszawianka” to wzorcowy polski zespół, który prezentuje folklor w ujęciu artystycznym.

 

 

W repertuarze znajdują się tańce narodowe i regionalne z całej Polski, obrazy tematyczne kojarzone ze świętami, a także sceny z epoki Księstwa Warszawskiego czy 20-lecia międzywojennego. Każdy członek zespołu wnosi ze sobą specyfikę ludową charakterystyczną dla wybranego regionu.

 

– Działalności „Warszawianki” przyświeca maksyma „Edukacja przez folklor”. Mocną stroną Zespołu jest różnorodność programu, a także piękne i oryginalne aranżacje muzyczne i choreograficzne – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

Trzy grupy dziecięce, grupa młodzieżowa, dwie grupy studenckie i dwa zespoły muzyczne to ponad 250 tańczących, śpiewających i grających studentów i absolwentów niemal wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, a także innych stołecznych szkół i uczelni. „Warszawiankę” tworzą ludzie zafascynowani polskim folklorem i rodzimą kulturą.

 

– Jednym z głównych celów naszej działalności artystyczno-dydaktycznej jest uaktywnienie wszystkich uczestników zajęć, zamieniając ich postawę z odtwórczej na twórczą – mówi Jan Łosakiewicz, dyrektor artystyczny i organizacyjny ZPiT UW, wychowawca i pedagog młodzieży.

Jubileuszowe obchody obejmują cykl wielu wydarzeń, m.in.:

 

  • koncert urodzinowy „EMPIRIA’50” – 13 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Polskim w Warszawie

Program koncertu oparty jest na elementach tradycji, nauki, kultury i nowoczesności pojętych jako specyfika uczelni łączącej wiedzę tradycyjną z nowoczesną technologią.

 

Przedstawione zostaną zarówno stare, jak i nowsze kompozycje taneczne. Tancerzom akompaniować będzie specjalnie na tę okazję zaangażowana mała orkiestra symfoniczna.

 

  • uroczyste spotkanie członków ZPiT UW „Warszawianka” z władzami UW – 14 czerwca o godz. 12.00 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28

W spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, delegacji zespołów folklorystycznych z całej Polski oraz zaproszeni goście i przyjaciele zespołu.

 

  • „Spotkanie Pokoleń” – 14 czerwca godz. 19.00 w Villi Foksal przy ul. Foksal 3/5

Wydarzenie będzie połączone z prezentacją archiwalnych filmów z koncertów i zespołowego życia.

Artyści z zespołu „Warszawianka” prezentowali swoje umiejętności na wielu prestiżowych imprezach światowych. Uczestniczyli w ceremonii podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok muzyków z Filharmonii Narodowej oraz tancerzy z Polskiego Teatru Tańca z Poznania brali udział w Festiwalu Chopinowskim. Byli również reprezentantami Polski podczas Światowych Targów Kultury „Kjongyu World Culture EXPO’98″ oraz EXPO w Niemczech i w Japonii.

 

Od 1998 roku zespół cyklicznie organizuje akcję charytatywną „Podaj Serce”. Całkowity dochód z koncertu i towarzyszących mu wydarzeń przeznaczany jest na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane.

 

W 2002 roku zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga za różnorodność programu artystycznego oraz propagowanie kultury ludowej.

Kolory Warszawy

„Kolory Warszawy” to trzyelementowy spektakl stworzony w ramach jubileuszu 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” przez przybyłych na to wydarzenie z całego kraju i zagranicy byłych tancerzy Zespołu. Program inspirowany folklorem różnych regionów Polski prezentuje wielobarwną interpretację taneczną ludzi, którzy różnymi drogami trafili do warszawskiego środowiska tanecznego. Wielu z nich pozostało związanych z kulturą i tańcem przenosząc zaszczepione w Warszawie idee w różne miejsca kraju i zagranicy. „Kolorom Warszawy” towarzyszy katalog oraz wystawa online pod tym samym tytułem.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.