O Polsce i Indiach w zglobalizowanym świecie oraz 60 latach współpracy dyplomatycznej, ekonomii, kulturze i edukacji rozmawiali na UW przedstawiciele świata nauki i polityki.

 

„India and Poland – 60 years of diplomatic relations: legacy and ways forward” to tytuł dwudniowej konferencji, która odbyła się w dniach 6-7 marca na UW. Nigdy wcześniej w Polsce nie organizowano tak dużego spotkania dotyczącego relacji polsko-indyjskich. Ponad stu gości, naukowców, dyplomatów, polityków oraz studentów z Polski i Indii odwiedziło Uniwersytet, by wspólnie porozmawiać o współpracy dwóch państw.

 

Konferencję otworzył prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. – Bardzo się cieszę, że ta konferencja odbywa się właśnie na naszej uczelni – uczelni, która ma niemal stuletnią tradycję studiów indologicznych – mówił rektor. – Działania akademickie mogą być czasem skuteczniejsze niż zabiegi dyplomatyczne. Dyplomaci wyznaczają kierunki polityki, ale pogłębianie relacji między krajami odbywa się w dużej mierze właśnie m.in. dzięki bezpośrednim relacjom akademickim i kulturalnym. Bardzo się cieszę, że pracownicy UW mają w tym swój niemały udział – kontynuował.

 

Rektor zachęcał również wykładowców i przyszłych studentów do odwiedzin, a nawet dłuższego pobytu na uczelni. – Byłoby to korzystne nie tylko dla samego Uniwersytetu, ale też dla studentów, którzy w ten sposób mają szansę na prawdziwie praktyczne ćwiczenia z dialogu międzykulturowego – mówił.

 

Obecnie na Uniwersytecie uczy się 11 osób pochodzących z Indii, a indologię studiuje prawie 90 osób. Uniwersytet jest jedynym miejscem w Polsce, oraz jednym z niewielu na świecie, gdzie można nauczyć się języka bengalskiego. Na uczelni wykładany jest również język hindi, sanskryt oraz tamilski.

 

Dlaczego Polska jest dobrym partnerem dla Indii? – Powodem jest nie tylko dogodna lokalizacja. Owszem znajduje się w strategicznym miejscu, usytuowana jest przecież w centrum Europy, ale nie mniej ważne są inne aspekty. Chociażby sytuacja ekonomiczna, podczas gdy większość europejskich państw doświadcza kryzysu ekonomicznego, polska gospodarka jest coraz mocniejsza. Polska jest też uważana za jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków inwestycyjnych w Europie – mówiła Monika Kapil Mohta, ambasador Indii w Polsce.

 

Konferencję zorganizowały wspólnie Wydział Orientalistyczny UW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

Program konferencji