Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów Etiuda 4 i Fuga 5, w których nagrodzono 44 projekty realizowane na Uniwersytecie Warszawskim.

W czwartej edycji konkursu Etiuda i w piątej konkursu Fuga oceniono 570 wniosków o finansowanie badań naukowych. Eksperci z Narodowego Centrum Nauki przyznali środki na realizację 199 projektów, w tym 44 z Uniwersytetu Warszawskiego, które łącznie otrzymają prawie 16 mln zł.

 

Etiuda jest przeznaczona dla osób, które przygotowują rozprawy doktorskie. Oprócz comiesięcznego wsparcia w wysokości 3 tys. zł każdy z laureatów odbędzie też staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. W tej edycji konkursu nagrodzono 21 doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy otrzymają prawie 1,8 mln zł.

 

Fuga jest konkursem na staże podoktorskie. Autorzy zwycięskich projektów spędzą od roku do trzech lat w wybranej przez siebie jednostce naukowej w Polsce znajdującej się w innym województwie niż ich jednostki macierzyste. Pieniądze zdobyte w konkursie pozwolą również na sfinansowanie nagrodzonych projektów naukowych. W czwartej edycji finansowanie na łączną kwotę ponad 14,1 mln zł otrzymało 23 pracowników UW.

 

W obu konkursach nagrody przyznawano w trzech kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych; nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. Lista projektów nagrodzonych dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki.