2 czerwca odbędzie się gala wręczenia nagród V edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego”. Nagrodzeni zostaną m.in. przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do biznesu zupełnie nową jakość, a przez to zmieniają swoje otoczenie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 53 przedsiębiorców. Wśród nich są przedstawiciele 20 wydziałów: Biologii, Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Prawa i Administracji, Fizyki, Geografii i Studiów Regionalnych oraz Zarządzania.

 

Konkurs jest skierowany do studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników UW, którzy są również przedsiębiorcami. Jego celem jest propagowanie działań przedsiębiorczych, a także przedstawienie dobrych praktyk i promowanie pozytywnych przykładów biznesowych wśród przedstawicieli społeczności uczelni, którzy angażują się w tworzenie i rozwijanie firm.

 

– Przedsiębiorca to bardziej stan umysłu niż zawód. Można być przedsiębiorcą, pracując dla korporacji, jeżeli podchodzi się do tego nie jako „pasażer”, ale jako „kierowca”. Wyróżnieniem w konkursie można się chwalić na arenie międzynarodowej. To ogromna nobilitacja, a co za tym idzie potencjalna zachęta dla nowych inwestorów – mówi Adam Niewiński, członek komisji konkursowej.

 

Zgłoszenia do konkursu można było przesyłać do 4 kwietnia. Przyznawanie nagród odbywa się dwuetapowo. Najpierw spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa wybiera finalistów. Następnie kapituła konkursu przyznaje nagrody i wyróżnienia. Lista zwycięzców i wyróżnionych zostanie ogłoszona 2 czerwca podczas gali.

 

Transmisję uroczystości będzie można obejrzeć na uniwersyteckim profilu na YouTube.

 

– V edycja konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” zbliża się do końca. Przed nami jeszcze najmilszy akcent, czyli wręczenie statuetek finalistom i laureatom wyróżnień oraz nagród głównych. Pomimo że również w tym roku okoliczności nie sprzyjały – kończąca się pandemia, później wojna, zawirowania w gospodarce – do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów. W niektórych kategoriach członkowie Komisji żałowali, że nie mają możliwości wyłonienia większej liczby finalistów. Zgłosiły się naprawdę ciekawe podmioty i inicjatywy. Mam nadzieję, że część z nich powróci za rok – mówi prof. Beata Glinka z Wydziału Zarządzania, organizatorka konkursu.

 

W tym roku wyłoniono finalistów w 4 z 5 kategorii:

 

  • Przedsiębiorca Społeczny,
  • Start-up Roku Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Innowacja/Innowator Roku,
  • Master of Business.

Komisja konkursu nie zdecydowała się na wyłonienie finalisty w kategorii Przedsiębiorca Korporacyjny.

 

Finaliści w kategorii Przedsiębiorca Społeczny:

 

  • Warsaw Genomics to jedna z największych w Europie firm, która specjalizuje się w diagnostyce genetycznej;
  • Kamreno to agencja komunikacji marketingowej, która od początku istnienia działa również na rzecz popularyzacji edukacji pozaszkolnej i rozwoju empatii wśród najmłodszych, m.in. poprzez projekt edukacyjny „Hektor i Przyjaciele”;
  • Whellstair to najbardziej zaawansowane na świecie rozwiązanie, które w przystępnej cenie pozwala osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich samodzielnie pokonywać schody i ułatwia im poruszanie się po mieście;
  • Chemical Safety zajmuje się produkcją oraz dystrybucją testów marki PRO Test, służących do identyfikacji substancji psychoaktywnych.

Finaliści w kategorii Start-up:

 

  • inStreamly to startup demokratyzujący świat live-streamingu, który pozwala wszystkim streamerom zarabiać na swojej pasji – łamiąc układ, który faworyzował tylko największych twórców;
  • GeoLearning to startup łączący edukację i nauki o Ziemi z filozofią learning by doing oraz adventure learning;
  • Yellow Wear to firma produkująca odzież kolarską najwyższej jakości, stworzoną w 100% z recyklingu oraz w 100% z biodegradowalnych materiałów;
  • Ramp to startup, który oferuje firmom warstwę infrastruktury (SDK), umożliwiającą on-ramping. Dzięki temu twórcy aplikacji mogą udostępnić użytkownikom łatwą wymianę walut fiducjarnych (złoty, euro, dolar) na kryptowaluty.

Finaliści w kategorii Innowacja/Innowator Roku:

 

  • Creotech Instruments to producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej. W swoim portfolio ma 26 projektów zrealizowanych dla sektora kosmicznego. 14 misji kosmicznych odbyło się z udziałem podsystemów Creotech;
  • OncoBoost sp. z o.o. jest spółką spin-off założoną przez naukowców Narodowego Instytutu Leków i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest utworzenie nowej generacji bezpiecznych leków onkologicznych do terapii agresywnych i opornych na leczenie nowotworów;
  • MIM Solutions to firma IT specjalizująca się w uczeniu maszynowym i deep learning. Zajmuje się opracowywaniem i rozwijaniem technologii AI w obszarze leczenia niepłodności, tj. FOLLISCAN i EMBRYOAID.

Finaliści w kategorii Master of Business;

 

  • Respect Energy to firma energetyczna, która jako jedyny sprzedawca energii elektrycznej w Polsce oferuje swoim klientom w 100% zielony mix energetyczny, pochodzący z odnawialnych źródeł, tj.: słońce, wiatr, woda i biogaz;
  • CD Projekt to globalny producent gier wideo. Na rynku istnieje od 27 lat. Firma wyprodukowała znane na świecie gry „Wiedźmin” i „Cyberpunk 2077”. Od 2010 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

V edycja konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” odbywa się pod honorowym patronatem rektora UW oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz FRSE.

 

Więcej informacji o konkursie >>