Prof. Piotr Szymczak z Wydziału Fizyki UW został laureatem programu Fulbright STEM Impact Award 2023–2024. Dzięki stypendium będzie realizował projekt dotyczący procesu karbonatyzacji – jednej z metod pozbywania się nadmiernego dwutlenku węgla z atmosfery. Badania odbędą się na Uniwersytecie Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

Fulbright STEM Impact Award to program skierowany do osób kierujących projektami badawczymi, którzy są zatrudnieni w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Przedsięwzięcia dotyczą obszarów STEM, czyli nauki (science), technologii (technology), inżynierii (engineering) i matematyki (mathematics).

 

Stypendium pozwala na realizację kilkutygodniowego projektu badawczego i/lub dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy dotyczącej komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych w amerykańskich instytucjach. Prof. Piotr Szymczak z Wydziału Fizyki UW jest w gronie sześciu laureatów programu Fulbright STEM Impact Award 2023–2024. Badacz specjalizuje się w fizyce statystycznej. Dzięki stypendium będzie realizował badania dotyczące karbonatyzacji mineralnej – jednej z metod pozbywania się nadmiernego dwutlenku węgla z atmosfery.

 

W walce ze zmianą klimatu

Dwutlenek węgla przyczynia się do efektu cieplarnianego i podnoszenia temperatury powietrza na Ziemi. Jego redukcja w atmosferze jest kluczowa w walce ze zmianą klimatu.

 

– Karbonatyzacja mineralna, jako metoda sekwestracji dwutlenku węgla, polega na indukowaniu reakcji chemicznej między dwutlenkiem węgla a minerałami zawierającymi magnez lub wapń. Proces ten prowadzi do wiązania CO2 w skałach w postaci stabilnych związków mineralnych. Jest to atrakcyjniejsza metoda od tradycyjnych sposobów sekwestracji dwutlenku węgla, które polegają na wstrzykiwaniu go do głębokich formacji geologicznych, ponieważ pozwala na długotrwałe lub nawet stałe usunięcie gazu cieplarnianego z atmosfery – wyjaśnia prof. Piotr Szymczak, dodając: – Reakcja ta jednak może być zawodna – jej produkty czasami zatykają pory skalne, co prowadzi do zahamowania reakcji.

 

Fizyk z UW zaznacza, że badania będą koncentrowały się na modelowaniu numerycznym opisanych procesów oraz poszukiwaniu warunków, w których reakcja karbonatyzacji jest najbardziej efektywna. Laureat stypendium będzie realizował projekt na Uniwersytecie Minnesoty w Stanach Zjednoczonych.

 

Więcej informacji o stypendium znajduje się na stronie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.