700 studentów z ponad stu europejskich uniwersytetów rywalizuje o tytuł najlepszych mówców. 19 sierpnia odbędzie się finał Uniwersyteckich Mistrzostw Europy Debat.

– Przez pierwsze trzy dni mistrzostw symultanicznie odbywało się około 60 debat podczas jednej rundy. Mamy za sobą 11 tur, czyli mniej więcej 660 debat – podsumowuje Gabriela Manista z Klubu Debat UW.

 

Dyskusje prowadzone są w języku angielskim. Dotyczą zagadnień związanych z polityką, sprawami międzynarodowymi, gospodarczymi, społecznymi albo problemami moralnymi. Temat debaty dyskutanci poznają 15 minut przed rozpoczęciem starcia. Podczas eliminacji poruszane były tematy dotyczące współczesnej Europy, polityki Stanów Zjednoczonych, a nawet komercjalizacji środowiska piłkarskiego.

 

Polskę reprezentują trzy zespoły z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dwie grupy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz jedna drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego. Reprezentanci UW przeszli pozytywnie przez trzy pierwsze dni eliminacji, niestety nie udało im się dostać do ćwierćfinałów.

 

Finalistów poznamy 18 sierpnia około godz. 20. Szansę na przejście do najlepszej czwórki mają m.in. studenci z Oxfordu, Uniwersytetu Tel Awiwu oraz Uniwersytetu St Andrews. Finałowa walka na argumenty drużyn, dla których angielski nie jest językiem ojczystym rozpocznie się 19 sierpnia o godz. 14.00 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu. Trzy godziny później zmierzą się native speakerzy.

 

Konkurs odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Mistrzostwa organizują kluby debatanckie zrzeszone przy Fundacji Polska Debatuje, a gospodarzami zawodów są Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa.

Program Mistrzostw (pdf)