Od 4 do 14 października Wydział Orientalistyczny UW organizuje „Festiwal zOrientowanych” poświęcony tematyce Wschodu. Wydarzenie zostało przygotowane z myślą o studentach I roku studiów orientalistycznych oraz o osobach zainteresowanych Orientem. Festiwal będzie okazją do zapoznania się z kulturą i sztuką Azji i Afryki oraz do poznania oferty Wydziału Orientalistycznego.

– W tym roku festiwal po raz pierwszy odbywa się stacjonarnie. Program stworzyli głównie studenci Wydziału Orientalistycznego, którzy starali się, by był on szczególnie atrakcyjny i przyciągnął uwagę nie tylko studentów naszego wydziału, ale też osób z całego UW – mówi prof. Beata Kubiak Ho-Chi z Katedry Japonistyki WO, która współorganizuje festiwal.

 

Podczas festiwalu odbywają się prelekcje prowadzone przez pracowników, studentów i doktorantów Wydziału Orientalistycznego. Tematyka spotkań dotyczyć będzie kultury i sztuki Azji oraz Afryki, np. fenomenu grozy w kulturze japońskiej, pisma asemicznego, komiksów chińskich, rozrywki w świecie arabskim czy żydowskiej kuchni. W programie zaplanowano też pokazy filmów oraz koncert muzyki indyjskiej.

 

„Festiwal zOrientowanych” skierowany jest przede wszystkim do studentów I roku, którzy dzięki uczestnictwu w spotkaniach mają okazję zapoznać się z różnorodnością tematyki podejmowanej na wydziale oraz zintegrować się z członkami orientalistycznej społeczności uczelni.

 

Wstęp na festiwal jest wolny. Program „Festiwalu zOrientowanych” jest dostępny na stronie Wydziału Orientalistycznego.

W tym roku Wydział Orientalistyczny obchodzi 90-lecie istnienia. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się w maju, a zakończy w grudniu. Z tej okazji na wydziale odbywa się wiele wydarzeń o tematyce orientalistycznej. W czerwcu na przykład odbyła się konferencja „Oriental Studies for the Future” oraz został zorganizowany kiermasz orientalny. Z programem obchodów jubileuszu można zapoznać się na stronie Wydziału Orientalistycznego.

 

W 90-letniej tradycji jednostki jej pracownicy prowadzili i prowadzą badania językoznawcze, literaturoznawcze, historyczne, kulturoznawcze czy religioznawcze. Kształcenie na Wydziale Orientalistycznym UW bazuje na znajomości języków oraz metodologii wszystkich tych dyscyplin. W 2022 roku Wydział Orientalistyczny prowadził rekrutację na 26 programów studiów.