26 kwietnia na Wydziale Biologii odbędzie się wykład prof. Christopha Harmsa pt. „Prediction of Stroke Outcome in Mice Based on Non-Invasive MRI and Behavioral Testing and its Modulation by Local Inflammation and Aging” organizowany w ramach programu IDUB Mentor.

 

Prof. Chrisoph Harms jest badaczem związanym z Charité – Universitätsmedizin, Centre for Research Centre w Berlinie. Prace jego zespołu koncentrują się na badaniach udaru niedokrwiennego mózgu w modelach mysich, obrazowaniu mózgu oraz molekularnej terapii udaru. Prof. Harms szczególnie interesuje się tym, w jaki sposób mózg broni się („endogenna neuroprotekcja”) i jak można zwiększyć plastyczność mózgu, aby wspomagać regenerację po udarze i przywracanie funkcji motorycznych. W tym kontekście głównymi tematami badań prowadzonych przez zespół prof. Harmsa są plastyczność, angiogeneza poudarowa oraz stan zapalny jako kluczowy czynnik kształtujący mikrośrodowisko mózgu po udarze.

 

W trakcie wykładu na Uniwersytecie Warszawskim prof. Harms przedstawi najnowsze osiągnięcia w badaniach nad udarem niedokrwiennym. Skupi się na sposobach przewidywania długotrwałych następstw udaru i omówi nowe metody pozwalające skorelować uszkodzenia mózgu z odzyskiwaniem funkcji motorycznych w modelu mysim udaru. Następnie zaprezentuje wyniki badań dotyczących roli interleukiny-6 w patogenezie udaru w kontekście możliwych strategii terapeutycznych ograniczających negatywne skutki udaru. Przedyskutowane zostaną także zagadnienia związane ze starzeniem i hematopoezą klonalną jako czynnikami ryzyka udaru.

 

Wykład „Prediction of Stroke Outcome in Mice Based on Non-Invasive MRI and Behavioral Testing and its Modulation by Local Inflammation and Aging” odbędzie się 26 kwietnia w godz. 10.00–12.00 w Auli 103B Wydziału Biologii przy ul. Miecznikowej 1.