Dr ​Piotr Bański wygłosi wykład „Technologie cyfrowe a nauczanie języków. Korpus egzaminów z języków obcych (KEJO UW) – historia, teraźniejszość i przyszłość projektu” w cyklu DELab Talks.

 

Projekt FLEC/KEJO (nazwa robocza: „Korpus egzaminów z języków obcych”) rozwijany jest obecnie w Instytucie Anglistyki UW. Analizowane są fragmenty prac studentów UW podchodzących do ujednoliconych egzaminów certyfikacyjnych z języków obcych. Korpus zawiera informacje o błędach zaznaczonych przez egzaminatorów, co umożliwia przekrojowe badania kompetencji piszących oraz sposobów, zgodności i efektywności oceniania. KEJO ma szansę stać się projektem-parasolem, bazą dla podprojektów skupiających się na konkretnych językach, pomniejszych wycinkach badań, rozszerzających badania na wcześniejsze etapy rozwoju językowego lub skupiających się na czysto dydaktycznych zastosowaniach wyników.

 

Wykład odbędzie się 8 kwietnia o godz. 16 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 (sala 315, III piętro – wjazd windą przy głównym wejściu do biblioteki, następnie do końca korytarza i na prawo).

Dr Piotr Bański jest z wykształcenia językoznawcą teoretycznym. Zajmuje się obecnie przede wszystkim architekturą i wykorzystaniem dużych korpusów językowych, modelowaniem języka na potrzeby opisu i analizy korpusowej oraz standaryzacją zasobów językowych w ramach ISO/DIN. Uczestniczył m.in. w pracach nad korpusem IPI PAN i Narodowym Korpusem Języka Polskiego, jest aktywnym członkiem społeczności TEI. Jego obecne miejsce pracy to IDS Mannheim, gdzie koordynuje kończący się projekt KorAP („Analizator korpusowy nowej generacji”). Jest także gościnnym wykładowcą w DELab UW przy seminarium „Humanistyka Cyfrowa – Projekty, Ludzie, Teoria”.