Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko, jakim jest efekt cieplarniany, zostało opisane naukowo już w l. 20. XIX wieku, a pierwsze poprawne oszacowanie wzrostu temperatury naszego globu przy podwojeniu stężenia CO2 w atmosferze obliczono przed rokiem 1900.

O tym i innych faktach z historii naukowej globalnego ocieplenia, a także o osiągnięciach tegorocznych noblistów z fizyki i ich wkładzie w zrozumienie tego, jak działa nasz klimat, będzie można dowiedzieć się podczas kolejnego wykładu w ramach cyklu „Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie” organizowanego przez Muzeum UW, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Prelegentem będzie prof. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi; od 2016 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW; przewodniczący interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk; współzałożyciel i redaktor portalu http://naukaoklimacie.pl/; współautor filmu o globalnym ociepleniu “Można Panikować”.

Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia (środa) o godz. 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32). Obowiązuje limit miejsc. Transmisja wykładu pojawi się na uniwersyteckim kanale YouTube.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Muzeum UW >>