7 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się promocja książki prof. Michała Tymowskiego „Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty”.

„Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty” to studium o latach 1430-1510 i doświadczeniach towarzyszących pierwszym spotkaniom mieszkańców Afryki Zachodniej z przybyszami z Europy.

– Europejscy odkrywcy obawiali się, że na tych nieznanych im terenach zastaną ziemię tak bardzo spaloną słońcem, że żar wyniszczył wszelkie życie. Ich zdumienie było ogromne, kiedy okazało się, że wbrew temu, co sobie wyobrażali, na obszarach Afryki Zachodniej spotkali, jak odnotował portugalski żeglarz Diogo Gomes, „liczbę ludów tak wielką, że nie sposób w to uwierzyć” – mówi prof. Michał Tymowski.

– To nieoczekiwane spotkanie Afrykanów z Europejczykami przebiegało w różnych etapach. Na początku, gdy portugalskie karawele dobiły do brzegów Afryki Zachodniej, członkowie obu stron zareagowali strachem, agresją, zdumieniem, zdziwieniem, a później ciekawością i chęcią porozumienia się. Po krótkim okresie wzajemnych walk podjęto pierwsze próby kontaktów: wykształcono tłumaczy, wspólnie ucztowano, naradzano się nad warunkami prowadzenia handlu – wyjaśnia historyk.

Spotkanie z autorem

Z prof. Michałem Tymowskim o książce porozmawiają prof. Jan Kieniewicz, dr hab. Marek Pawełczak i dr Błażej Popławski. Spotkanie odbędzie się 7 czerwca o godz. 12.00 w sali im. Brudzińskiego, w Pałacu Kazimierzowskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Książka została wydana w serii „Monografie” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Organizatorami spotkania są FNP, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Instytut Historyczny UW.

Tekst o książce i rozmowa z autorem (pdf)

Rozmowa z prof. Tymowskim w Programie 2 Polskiego Radia