Wczoraj prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves spotkał się z Bronisławem Komorowskim. Dziś, podczas drugiego dnia wizyty w Polsce, wygłosił na Uniwersytecie wykład pt. „25 Years After: The Evolution of Mental Geography in Europe”. Otwarte spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej.

 

W wydarzeniu uczestniczyli Eerik Marmei, ambasador Estonii w Polsce oraz prof. Volli Kalm, rektor Uniwersytetu w Tartu. Z tą uczelnią Uniwersytet Warszawski łączy wspólna historia. To właśnie tam po 1831 roku najczęściej przyjeżdżała młodzież akademicka z terenów zaboru rosyjskiego, która nie mogła kontynuować nauki w ojczyźnie. Na Dorpackiej uczelni studiowało czterech późniejszych rektorów Uniwersytetu: Stanisław Thugutt, Franciszek Czubalski, Bolesław Hryniewiecki oraz Józef Brudziński.

 

Prezydencka retrospekcja

Prezydent Ilves urodził się w Szwecji, studiował na dwóch uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako dziennikarz w Radiu Wolna Europa. Był ambasadorem Estonii w USA, Kanadzie oraz Meksyku, sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych, a od 2006 roku jest prezydentem Estonii. W maju 2010 roku otrzymał tytuł doktora honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas uroczystości wielokrotnie wspominał o polsko-estońskiej przyjaźni oraz wspólnych doświadczeniach państw bałtyckich: – Polska jest największym krajem Unii Europejskiej, który tak dobrze rozumie to o czym mówią Estończycy, Litwini czy mieszkańcy innych państw, które cierpiały kiedyś pod jarzmem komunistycznym.

 

W ostatnich tygodniach żywo reaguje na arenie międzynarodowej w sprawie Krymu. W jednym z wywiadów tak podsumował działania przywódców europejskich: – Sądzę, że nikt nie ma zamiaru nic zrobić z tą sprawą poza Polską, Łotwą, Litwą i Estonią.

 

Relacja ze spotkania Bronisława Komorowskiego z Toomasem Hendrikiem Ilvesem dostępna jest na stroniewww.prezydent.pl