13 października w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się inauguracja roku akademickiego dla stypendystów programu Erasmus Mundus Akcja 2 (EM A2).

Przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. Alojzy Nowak – prorektor ds. badań naukowych i współpracy.

 

– Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni ze studiów na Uniwersytecie Warszawskim i będziecie korzystać z Biblioteki Uniwersyteckiej. Cieszymy się, że wybraliście tę uczelnię. Dzięki wam Uniwersytet zyskuje nowego ducha, wzbogaca się o nową kulturę i możliwości. Naszym celem jest współpraca międzynarodowa z wieloma państwami na świecie – powiedział prof. Alojzy Nowak.

 

Spotkanie miało na celu zapoznanie stypendystów przybyłych na UW w ramach różnych projektów programu EM A2. Uczestnicy wysłuchali prezentacji o Uniwersytecie Warszawskim, wykładu o polskiej diasporze w Brazylii oraz wystąpienia polskiego stypendysty programu Erasmus Mundus, który w ramach projektu SIGMA przebywał w Czarnogórze.

 

Program Erasmus Mundus Akcja 2 jest inicjatywą Komisji Europejskiej ukierunkowaną na zwiększenie współpracy między uczelniami wyższymi państw Unii Europejskiej i tak zwanych krajów trzecich.

 

Na Uniwersytet Warszawski w ramach programu EM A2 przyjeżdżają osoby m.in. z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Filipin, Gruzji, Indii, Iraku, Iranu, Jemenu, Kambodży, Peru, Rosji.

 

W tym roku akademickim na UW przyjedzie około 85 osób. Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez studentów są stosunki międzynarodowe, zarządzanie czy ekonomia. Oprócz studentów z wymiany między uczelniami skorzystają także pracownicy akademicy i administracyjni.

 

Więcej informacji o programie EM A2 na stronie Biura Współpracy z Zagranicą.