Czy ZSRR był skazany na rozpad? To jedno z pytań, na które postarają się odpowiedzieć eksperci uczestniczący w Warsaw East European Conference, odbywającej się od 10 do 13 lipca na UW.

 

Warsaw East European Conference jest jedną z największych anglojęzycznych konferencji naukowych w Europie Środkowej i Wschodniej. To coroczna okazja dla ekspertów ze Wschodu i Zachodu do wymiany poglądów i doświadczeń.

 

Swój udział zapowiedział Andrii Deshchytsia, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Wykład inauguracyjny, który rozpocznie się 10 lipca o godz. 11.00 w auli budynku Dawnej Biblioteki, wygłosi prof. Leszek Balcerowicz.

 

25 lat po transformacji

 

Konferencja zbiega się w czasie z rocznicami przemian w Europie Środkowej i Wschodniej, dlatego też będzie koncentrować się na zagadnieniach transformacji polityczno-ustrojowej i gospodarczej w regionie. Debata dotyczyć będzie historii i pamięci, mediów i komunikacji, transformacji gospodarczej, politycznej i kulturowej w krajach postkomunistycznych, a także przyszłych dróg rozwoju krajów postsowieckich. O triumfach, ale i porażkach, rozmawiać będą na Uniwersytecie eksperci z całego świata.

 

– W tym roku przygotowaliśmy 28 paneli dyskusyjnych. W jedenastej edycji konferencji udział weźmie ponad 250 uczestników, którzy wygłoszą ok. 100 referatów. Prelegenci reprezentują Amerykę Północną, Europę Zachodnią, Środkową i Wschodnią oraz Azję Środkową i Wschodnią – zapowiada Jan Malicki, dyrektor WEEC oraz Studium Europy Wschodniej.

 

Przy okrągłych stołach

 

Otwarte dla wszystkich chętnych będą tzw. okrągłe stoły, które odbywać się będą przez trzy kolejne dni o godz. 16.00:

  • czwartek – Czy Związek Radziecki był skazany na rozpad?,
  • piątek – Ukraina dziś i jutro,
  • sobota – Polska na globalnej szachownicy, prezentacja książki Kazimierza Wóycickiego i Adama Balcera.

Więcej informacji