Pierwszy raz w Ogrodzie Botanicznym UW zakwitnie dziwidło olbrzymie. Prawdopodobnie będzie to pierwszy przypadek kwitnienia tej rośliny w Polsce. Teraz roślinę można podglądać online.

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) to wyjątkowa roślina w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry.

 

Do uniwersyteckiego ogrodu przekazał ją prywatny hodowca, który nie był w stanie zapewnić roślinie odpowiednich warunków. Od kilku lat z troską pielęgnują ją pracownicy Ogrodu Botanicznego UW. Dziwidło kwitnie bardzo rzadko, raz na kilka lat.

 

Kwitnienie online

Dzięki pomocy Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych z Wydziału Fizyki UW uniwersytecki okaz można podglądać na żywo. Transmisja dostępna jest na stronie www.ogrod.uw.edu.pl >>

 

– Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych, jego kwiatostan w postaci dużej kolby otoczony jest liściem podkwiatostanowym. Niesamowita jest wielkość całego kwiatostanu – bywa, że osiąga 2 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości – informują pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.

 

Kwiatostan i liście wyrastają z podziemnej bulwy, która rok temu ważyła 27 kg. – Kwiaty zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość. Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy – dodają.

Ogród Botaniczny UW znajduje się w Alejach Ujazdowskich 4. Dziwidło rośnie w szklarni tropikalnej, która otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do15.00, a od piątku do niedzieli do godz. 20.