16 marca odbędzie się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota. Miłośnicy nauk matematyczno-przyrodniczych będą mieli okazję poznać kampus „od kuchni” i wziąć udział w ciekawych zajęciach popularnonaukowych. Na część z nich obowiązują zapisy.

Dlaczego bańki mydlane są kolorowe? Jak działa laser? Czym jest nieskończoność? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poszukać podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota. 16 marca wszyscy zainteresowani naukami matematyczno – przyrodniczymi znajdą coś ciekawego dla siebie. Podczas DOKO będzie można wziąć udział w warsztatach, pokazach, wykładach oraz atrakcjach specjalnych – dyktandzie naukowym, pokazie reakcji chemicznych w ciemnościach oraz tegorocznej nowości – panelu interdyscyplinarnym „Alicja w krainie nauki”.

 

W ramach panelu przedstawiciele pięciu wydziałów zabiorą uczestników DOKO do świata Alicji – bohaterki jednej z najpopularniejszych dziecięcych lektur, by rozwikłać ukryte w książce zagadki naukowe. Geolog wyjaśni na przykład, czy można tak jak Alicja rosnąć i maleć na przemian, a fizyk odpowie na pytanie, czy jej historia ma coś z wspólnego z fizyką kwantową.

 

Uczestnicy będą mieli także możliwość zmierzyć się z trudnymi pojęciami i pułapkami ortograficznymi w dyktandzie naukowym pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka. Na „mistrza mowy naukowej” czeka nagroda specjalna.

 

DOKO to także świetna okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat studiów na uniwersytecie. Osoby zainteresowane kierunkami ścisłymi będą mogły odwiedzić stoiska wydziałów i innych jednostek. Dodatkowych informacji udzielą pracownicy i studenci UW.

 

To już piąta edycja dnia otwartego na kampusie Ochota  – w tym roku po raz pierwszy organizowanego pod nową nazwą. DOKO jest wspólną inicjatywą wydziałów: Biologii; Chemii; Fizyki; Geologii; Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii; Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów; Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych; Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.

 

Na część zajęć obowiązuje rejestracja, która jest dostępna od 1 marca.  Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 na Wydziale Fizyki UW przy ul. Pasteura 5. Program szczegółowy i zapisy na zajęcia znajdują się na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl. Aktualności można znaleźć także pod adresem facebook.com/DOKOUW

 

Program ramowy:

 

  • 11.00 – 12.00: Panel interdyscyplinarny „Alicja w krainie nauki”
  • 12.15 – 13.00: Dyktando naukowe
  • 12.15 – 16.00: Wykłady popularnonaukowe, warsztaty w laboratoriach, pokazy, pokoje odkrywców
  • 16.15 – 17.00: Podwieczorek u Szalonego Kapelusznika – pokaz reakcji chemicznych w ciemności