14 października w Instytucie Historycznym odbędzie się dyskusja dotycząca najnowszej historii UW. Gościem specjalnym będzie prof. John Connelly z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Spotkanie dotyczyć będzie wydanej z okazji jubileuszu 200-lecia uczelni serii Monumenta Universitatis Varsoviensis, a konkretnie „Dziejów Uniwersytetu Warszawskiego” w XX wieku. Publikacja obejmuje okres od września 1915 roku, gdy niemieckie władze okupacyjne reaktywowały Uniwersytet Warszawski, aż do czasów współczesnych. Opisano historię nie tylko samej instytucji, lecz także ludzi – pracowników i studentów – oraz relacje uczelni z władzami politycznymi w poszczególnych okresach jej działalności.

 

– W okresie przedwojennym, w czasie II wojny światowej i po 1945 roku Uniwersytet był soczewką,  w której skupiały się różne zjawiska i problemy. Dla lat międzywojennych, najbardziej ogólny wątek, który przejawia się w historii społeczności akademickiej i instytucji to modernizacja. Podczas II wojny światowej, takim wątkiem będą niezwykle dotkliwe straty zarówno materialne jak i osobowe, lecz również formy obrony i oporu, np. tajne nauczanie – mówi dr hab. Piotr Majewski, jeden z redaktorów naukowych serii MUV.

 

– Po 1945 roku najpełniej widać faktyczne uwikłanie Uniwersytetu oraz współbieżność procesów, które dzieją się na uczelni i rozgrywają w polityce. Ten tom prezentuje życie społeczne i kontekst polityczny, od którego nie da się uciec. Dopiero w ostatnim rozdziale, opisującym okres po 1989 roku, Uniwersytet uwalnia się spod wpływu polityki – wyjaśnia historyk.

W spotkaniu wezmą udział autorzy tomów, którzy zaprezentują poszczególne rozdziały, opowiedzą o tym, jakie mieli cele i co udało im się osiągnąć, oraz prof. John Connelly z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jeden z pierwszych recenzentów serii. Dyskusja odbędzie się w Sali Kolumnowej Budynku Pomuzealnego (siedziba Instytutu Historycznego, Krakowskie Przedmieście 26/28). Początek spotkania o godz. 13.00. Uczestnicy będą mogli zabierać głos w języku polskim lub angielskim.