Reprezentacja Wydziału Fizyki UW zajęła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju Fizyków (International Physicists’ Tournament). Zawody trwały od 23 do 29 kwietnia w podparyskim Palaiseau. – Turniej jest bardzo wymagający, ale daje równocześnie mnóstwo satysfakcji intelektualnej i możliwość spotkania innych studentów zafascynowanych fizyką – mówi Jakub Trzaska, kapitan zwycięskiej drużyny.

Przygotowania do zawodów trwają kilka miesięcy. – Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponad półrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury – mówi prof. Krzysztof Turzyński, opiekun drużyny z UW i prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.

 

Każda drużyna występuje kolejno w roli prezentera, recenzenta i oponenta. Zespół sędziów ocenia skuteczność oraz poprawność ataku, obrony i recenzji. – Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników. Wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja. To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów – podkreśla prof. Krzysztof Turzyński.

 

Turniej wiedzy i umiejętności miękkich

Wydział Fizyki reprezentowali: Debora Choińska, Kamil Dutkiewicz, Tomasz Mazur, Stanisław Rakowski, Jakub Trzaska i Michał Zdziennicki. Wspierani byli oni przez Jakuba Grabarczyka, Jakuba Hevlera, Jakuba Kośmickiego, Piotra Łukawskiego i Michała Puzę.

 

W finale konkursu Jakub Trzaska omówił zagadnienie dynamiki miodu utrzymującego się na obracającej się łyżce. Michał Zdziennicki wyjaśniał charakterystyczny dźwięk wydawany przez lód na zamarzniętym jeziorze, gdy rzucić na nie kamień. Stanisław Rakowski moderował dyskusję na temat lewitujących magnesów.

 

Wszystkie trzy wystąpienia zostały bardzo wysoko ocenione przez międzynarodowe jury i drużyna UW zajęła w ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce, ex aequo z zespołem z Ecole Normale Superieure de Lyon. – Pokazuje to jasno, że studenci Wydziału Fizyki UW zaliczają się do najlepszych na świecie, nie tylko pod względem kompetencji badawczych, ale również pracy zespołowej i kompetencji miękkich, niezbędnych w dowolnym środowisku zawodowym – mówi prof. Krzysztof Turzyński.

Międzynarodowy Turniej Fizyków IPT (International Physicists’ Tournament) to zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci fizyki z całego świata. W tym roku była to 15. edycja zawodów. Wzięło w niej udział 18 drużyn z 16 państw: Francji, Ukrainy, Polski, Brazylii, Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Kanady, USA, Chorwacji, Szwecji, Grecji i Rumunii oraz jedna drużyna pod neutralną flagą.