Do 31 stycznia nowo przyjęci studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego mogą ubiegać się o „Stypendium na Start” – dla olimpijczyków, sportowców lub doktorantów.

Program „Stypendium na Start” jest organizowany po raz drugi w ramach Rektorskiego Funduszu Stypendialnego. O wsparcie mogą starać się osoby, które w roku akademickim 2023/2024 rozpoczęły kształcenie na studiach I lub II stopnia, jednolitych magisterskich oraz w szkole doktorskiej.

Program przewiduje trzy typy stypendiów:
  • „Stypendium na Start dla Olimpijczyków” – przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej;
  • „Stypendium na Start dla Sportowców” – przeznaczone dla studentów pierwszego roku studiów I  i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami, którzy zajęli punktowane miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy lub Mistrzostw Polski (jednak nie dalsze niż dziesiąte), a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start”;
  • „Stypendium na Start dla Doktorantów” – przeznaczone dla doktorantów pierwszego roku kształcenia w szkole doktorskiej, którzy osiągnęli w postępowaniu rekrutacyjnym wynik punktowy znajdujący się w 20% najwyższych wyników spośród osób przyjętych (według stanu na 1 października roku akademickiego), osobno dla: Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej, Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Matematyki i Informatyki (w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych), a w pozostałych przypadkach: osobno dla każdej szkoły doktorskiej w podziale na dyscypliny kształcenia.

Aby ubiegać się o stypendium, należy wypełnić wniosek, a następnie dostarczyć go do Biura ds. Pomocy Materialnej UW do 31 stycznia (wraz z załącznikami potwierdzającymi dane osiągnięcie – wyjątek stanowią osoby ubiegające się o Stypendium na Start dla Doktorantów).

Kwota stypendium zostanie opublikowana po zakończeniu etapu składania wniosków. Wsparcie finansowe przyznawane jest na dwanaście miesięcy. Środki zostaną wypłacone jednorazowo w ciągu trzydziestu dni od dnia przyznania.

171 nagrodzonych

W pierwszej edycji programu „Stypendia na Start” otrzymało sto siedemdziesiąt jeden osób. Wśród laureatów było osiemdziesiąt jeden osób, które otrzymały „Stypendium na Start dla Olimpijczyków”, czterdzieści dwie osoby, które otrzymały „Stypendium na Start dla Sportowców” i czterdzieści osiem osób, którym przyznano „Stypendium na Start dla Doktorantów”.

Szczegółowe informacje dotyczące stypendium znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej UW.