Doktoranci prowadzący badania związane z energią wiatrową i nowymi lekami dzięki wygranej w konkursie Doktoraty dla Mazowsza mogli skupić się na pracy badawczej.
Laureaci konkursu Doktoraty dla Mazowsza – autorzy prac doktoranckich, które mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę – przez ostatnie cztery lata otrzymywali stypendia. Wyniki ich badań mogą przyczynić się do wzmocnienia lokalnej innowacyjności. O przekazywaniu informacji ze sfery nauki do sfery biznesu mówili prelegenci na konferencji podsumowującej program stypendialno-szkoleniowy Doktoraty dla Mazowsza.
Stypendia na efektywne badaniaDoktoraty dla Mazowsza to program dla najlepszych doktorantów UW z kierunków matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych; kończy się w tym roku.
W latach 2010-2011 stypendia zostały przyznane pierwszy raz. W kolejnym etapie – dwa razy: w 2012-2013 i 2013-2014 po ok. 3000 zł przez 12 miesięcy otrzymały 54 osoby. – W szkoleniach wzięło udział w tym czasie 270 doktorantów, 197 z nich ukończyło kurs – podsumował dr Tomasz Krawczyk, koordynator programu z Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW.
Wśród wyróżnionych prac znalazły się np. te dotyczące energii wiatrowej, nowych leków i cudzoziemców na Mazowszu.
Z pomysłów UW mogą skorzystać przedsiębiorcy, administracja publiczna czy organizacje NGO.
Kurs analizy danych
W analizie informacji mają pomóc zajęcia Warszawskiej Szkoły Analizy Danych, która działa od stycznia. Pracownicy UW i holenderskiego Interuniversity Center for Social Science Theory and Methodology przygotowali dla doktorantów obu uczelni bezpłatny kurs w WSAD. Wykładowcy przyjadą z Holandii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Cykl szkoleniowy obejmie zdalny, trzydziestogodzinny kurs przygotowawczy (trwa rekrutacja), dwutygodniową szkołę letnią (23 kwietnia rozpoczną się zapisy) oraz zdalne warsztaty.
Program Doktoraty dla Mazowsza sfinansowała Mazowiecka jednostka wdrażania programów unijnych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest COME UW.
Więcej informacji na