15 studentów Uniwersytetu odebrało statuetki w IV konkursie stypendialnym Diamentowy Grant.

 

Konkurs jest skierowany do studentów, którzy marzą o pracy naukowej. Zwycięzcy mogą zacząć przygotowywać doktorat już po ukończeniu studiów licencjackich lub trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich. Otrzymują stypendia do 200 tys. zł na prowadzenie badań.

 

W lipcu stypendia otrzymało 78 osób na łączną kwotę 14,2 mln zł. 15 osób z nich kształci się na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród wyróżnionych najwięcej punktów otrzymała studentka Kolegium MISMaP – Żaneta Matuszek, która pisze na temat roli fragmentów rRNA generowanych podczas stresu oksydacyjnego w regulacji ekspresji genów metabolizmu RNA u drożdży S. cerevisiae.

 

16 września młodzi autorzy dofinansowanych przedsięwzięć spotkali się na gali, aby odebrać statuetki z rąk minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

 

Drugą uczelnią pod względem liczby otrzymanych grantów był Uniwersytet Jagielloński, na którym uczy się 14 laureatów. Od początku 2012 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na stypendia z Diamentowego Grantu dla 353 osób 63,3 mln zł.