Diamentowy Grant to konkurs MNiSW o finansowanie badań dla wybitnych studentów. W czwartej odsłonie tego konkursu najwięcej laureatów to studenci UW – 15 osób.

 

Listę laureatów poznaliśmy 1 lipca. Wśród 78 najzdolniejszych studentów w Polsce, którzy otrzymali granty, aż 15 kształci się na Uniwersytecie Warszawskim. Drugi pod względem liczby nagrodzonych jest Uniwersytet Jagielloński (14 laureatów). Wyróżnieni młodzi badacze reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz ścisłe i techniczne. Większość laureatów z UW to studenci kierunków humanistycznych i społecznych.

 

Maksymalną liczbę punktów zdobyła studentka Uniwersytetu Warszawskiego z Kolegium MISMaP – Żaneta Matuszek, która pisze na temat roli fragmentów rRNA generowanych podczas stresu oksydacyjnego w regulacji ekspresji genów metabolizmu RNA u drożdży S. cerevisiae. Mówiąc w skrócie: studentka będzie badać wpływ wolnych rodników na komórki drożdży.

 

O przyznaniu grantów zdecydowało jury. Eksperci wzięli pod uwagę wartość naukową prac, osiągnięcia studentów, zasadność planowanych kosztów oraz możliwość realizacji przedsięwzięć.

 

Granty mają przyspieszyć karierę naukową młodych ludzi: pozwolić im skupić się na pracach badawczych, zapewnić niezależność finansową i możliwość zdobycia doświadczenia w kierowaniu projektem badawczym pod okiem doświadczonych opiekunów, pomóc rozpocząć pracę nad doktoratem tuż po licencjacie lub po trzecim roku studiów.

 

Zwycięzcy konkursu otrzymają do 200 tys. zł na przedsięwzięcia trwające do czterech lat. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym roku przeznaczyło na Diamentowy Grant ponad 14 milionów złotych.