– Uniwersytet jest dziś miejscem tolerancji, otwartości i szacunku do drugiego człowieka i mam nadzieję, że tak będzie już zawsze. Wtedy, w 1968 roku, tych wartości zabrakło – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas obchodów 56. rocznicy wydarzeń marcowych.

Pięćdziesiąt sześć lat temu w samo południe na dziedzińcu głównym UW odbył się wiec protestacyjny studentów oraz mieszkańców Warszawy walczących o przywrócenie wolności akademickich i swobód obywatelskich, złagodzenie cenzury oraz w obronie studentów usuniętych z uczelni za sprzeciw wobec działań ówczesnej władzy.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, tradycyjnie 8 marca o godzinie 12.00 na zabytkowym kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą okolicznościową.

W tegorocznej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele społeczności akademickiej, w tym rektor  prof. Alojzy Z. Nowak, prorektorzy, przedstawiciele pracowników, studentów i doktorantów, a także reprezentanci władz Warszawy, w tym zastępca prezydenta miasta Tomasz Bratek. Uroczystość prowadził prof. Tomasz Ochinowski, członek Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UW.

– Spotykamy się dziś pod tablicą, która przypomina nam, że prawa nie są dane raz na zawsze. Musimy pamiętać o tym, co było i dbać, by ta historia nigdy się nie powtórzyła. Uniwersytet jest dziś miejscem tolerancji, otwartości i szacunku do drugiego człowieka i mam nadzieję, że tak będzie już zawsze. Wtedy, w 1968 roku, tych wartości zabrakło. Nasi koledzy i koleżanki, którzy tutaj studiowali, pracowali, którzy chcieli lepszego jutra, demokracji i solidarności zostali usunięci z uniwersytetu lub zmuszeni do wyjazdu. Musimy dbać o to, by szacunku dla drugiego człowieka już nigdy nie zabrakło – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

Głos zabrali też przedstawiciele Samorządu Studentów i Samorządu Doktorantów. Złożyli wyrazy szacunku i pamięci wobec członków oraz członkiń wspólnoty akademickiej, którzy ponad pięćdziesiąt lat temu mieli odwagę bronić swoich przekonań i wartości na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.