Prof. Krystian Jażdżewski z CeNT UW został laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i Innowacje”. Nagrodę specjalną odebrał również prof. Jan Madey z MiM UW.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych wybitnym polskim przedsiębiorcom oraz osobom, zajmującym się działalnością społeczną. Laureaci wybierani są z setek zgłoszeń. Wyniki szóstej edycji konkursu ogłoszono na uroczystej gali, która odbyła się 22 maja w Warszawie. Dwóch laureatów to reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Badamy geny

Prof. Krystian Jażdżewski jest genetykiem i endokrynologiem. Prowadzi badania dotyczące dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie. Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka w Centrum Nowych Technologii UW i Zakładem Medycyny Genomowej WUM. Celem jego zespołu jest przebadanie wszystkich Polaków po to, aby powiedzieć im, jakie mają ryzyko zachorowania na raka i co zrobić, żeby nie zachorować.

 

– W Polsce co trzecia osoba choruje na raka. Szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Testy genetyczne oceniają ryzyko zachorowań i wskazują co zrobić, żebyśmy nie chorowali lub żebyśmy rozpoznali chorobę wcześnie, by możliwe było jej pełne wyleczenie – mówił prof. Krystian Jażdżewski.

 

Więcej o badaniach prof. Jażdżewskiego i projekcie „Badamy geny”

 

Przy programistach

Nagrodę Specjalną Polskiej Rady Biznesu otrzymał prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni trener drużyn programistów z UW. Jego zawodnicy nieprzerwanie od ponad 20 lat kwalifikują się do Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) czyli największego i najbardziej prestiżowego konkursu programistycznego dla studentów na świecie.

 

Zawodnicy z Uniwersytetu Warszawskiego dwukrotnie zwyciężali w tych zawodach w 2003 r. w Beverly Hills, a cztery lata później w Tokio. Obecnie drużyna z UW jest na finałach w Rapid City w USA (czytaj więcej).